Шарка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Шарка
Геном PPV з сайтами протеолітичного розщеплення
Геном PPV з сайтами протеолітичного розщеплення
Класифікація вірусів
Група: IV
Родина: Potyviridae
Рід: Potyvirus
Вид: Plum pox virus
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Category:Sharka
EOL logo.svg EOL: 540296
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 12211

Ві́спа «ша́рка» сли́в (Plum pox potyvirus) — хвороба, що викликається вірусом віспи слив (PPV, plum pox virus). PPV — лінійний одноланцюговий РНК вірус[1]. Відомо шість штамів цього віруса: PPV-D, PPV-M, PPV-EA, PPV-C, PPV-Rec (рекомбінантний), і PPV-W. Хвороба розвивається на сливі, аличі, терені, абрикосі, персику, диких видах роду Prunus.

Ознаки ураження[ред.ред. код]

Плід і листок абрикоса вражені шаркою

Хвороба проявляється на листках у вигляді розпливчастих плям, кілець, дуг та смуг і на плодах у вигляді вдавлених темно-фіолетових плям, кілець та смуг. Тканина м'якоті плоду під плямами ущільнена, червоно-бура, заповнюється каміддю. На різних породах і сортах симптоми захворювання значно варіюють, а за певних умов можуть зовсім не проявлятись. Шкодочинність хвороби виражається в ослабленні і нерідко загибелі дерев, втраті товарної якості плодів (плоди стають дрібними, гіркими або без смаку), їх достроковому осипанні і зниженні врожайності від 25 % до повної втрати.

Площа зараження приватних та промислових садів віспою слив у 2005 році в Україні зменшилась на 16 га в Тернопільській області, в основному за рахунок розкорчовування старих садів та переведення площі у поля сівозміни. А в м. Севастополь знято повністю карантинний режим по віспі слив на території 7 га, в зв'язку з розкорчовуванням старих садів. Загальна площа зараження становить на 1.01.2006 року 4 543,9 га. Віспа слив зареєстрована в АР Крим, Закарпатській, Львівській, Одеській, Тернопільській та Чернівецькій областях.

Перенесення вірусу в нові регіони і країни найбільш часто відбувається з зараженими не сертифікованими рослинами для посадки. Вірус «шарка» слив розповсюджується із зараженими прищепним та посадковим матеріалом, із хворою кореневою паростю, насінням та комахами-переносниками (попелицями).

Боротьба з хворобою[ред.ред. код]

Карантинні заходи[ред.ред. код]

  • заборона завезення садивного матеріалу у вільні зони з регіонів розповсюдження захворювання;
  • карантинний огляд, лабораторна експертиза;
  • обстеження посадок: через 21—28 днів після цвітіння, в період дозрівання плодів;

Агротехнічні заходи[ред.ред. код]

  • в зонах суцільного ураження заміна сприйнятливих сортів стійкими і толерантними;
  • в зоні часткового ураження обов'язкове знищення уражених дерев радикальним методом з негайним спалюванням викорчуваних дерев та дезінфекцією засобів і інвентаря;
  • боротьба з сисними комахами-переносниками.

Примітки[ред.ред. код]

  1. Віруси рослин онлайн Plum pox virus

Посилання[ред.ред. код]


ВІЛ Це незавершена стаття з вірусології.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.
Rod of Asclepius2.svg Це незавершена стаття про інфекційні захворювання.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.