Шаршау

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Шаршау — довга занавіска з покритої узорами тканини, що розділяє башкирське житло на чисту і кухонну половини, або на чоловічу і жіночу частини. 

Шаршау є частиною посагу нареченої, її дарують під час весільних обрядів. Шаршау є традиційним елементом інтер'єру у башкир та інших народіd Центральної та Середньої Азії. 

Виготовлення

[ред. | ред. код]

Шаршау[1] шилась з полотна, шириною 28—32 см, або бавовни, шириною 40—50 см; зазвичай червоного, інколи білого кольору.  Її зшивали з декількіх частин, створюючи таким чином симетричний візерунок. А на завершення пришивали ткану кайму. 

Центр Шаршау переважно прикрашався квітково-рослинним орнаментом або зображенням тварин. 

Цікаві факти

[ред. | ред. код]

Шаршау у башкир — міфологізований предмет, з яким пов'язано безліч прикмет: «Төшөңдә шаршау күрһәң, сәфәр сығыуға». — Якщо приснилась занавіса, це до дороги, «Шаршау күҙҙән ҫаҡлаған» — Занавескі захищала від пристріту.

Література

[ред. | ред. код]

Масленникова Т. А. Художественное оформление башкирского народного жилища. Уфа.: Гилем, 1998. 9,6 п.л.

Масленникова Т. А. Художественная организация среды в башкирском народном искусстве. Уфа: ООО «ДизайнПолиграфСервис», 2005. 31,85 п.л.

Посилання

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Архівована копія. Архів оригіналу за 27 грудня 2013. Процитовано 1 квітня 2016.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання)