Якоб ван Велзен

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Якоб ван Велзен
A Musical Party, 1631, Jacob van Velsen.jpg
«Товариство музик».
Народився 1597(1597)
Делфт
Помер 16 вересня 1656
Амстердам
Громадянство Республіка Об'єднаних провінцій
Діяльність художник
Батько Ян ван Велзен
У шлюбі з Геєртген Янс Крол

Якоб ван Велзен (нід. Jacob Jansz. van Velsen; 1597 —пом. 16 вересня 1656) — нідерландський художник часів Золотого віку голландського живопису, майстер портретів і побутових сцен. Представник Делфтської школи.

Життєпис[ред. | ред. код]

Походив з бідної родини. Народився у м.Делфт 1597 року. У 1620-х роках звертається до побутового жанру. 1625 року вступає до делфтської гільді Св. Луки. 1626 року оженився на багатій удові Геєртген Янс Крол, що забезпечило ван Велзену свободу дій. Він не торгував картинами заради заробітку, а виконував лише замовні роботи.

До початку 1630-х років відносяться перші багатофігурні сюжети ван Велзена на тему «веселих компаній». Останні роки присвятив колекціонуванню порцеляни, картин, скуповував численні будинки і маєтки. Помер 1656 року в Амстердамі, але ван Вельзена було поховано у Делфті.

Творчість[ред. | ред. код]

В ранніх роботах Велзена помітна схожість з інтер'єрним жанром Антоні Паламедес. До тепер точаться супеерчки хто на кого мав вплив. Персонажі композиційван Велзена — представники міської громади, що віддаються веселому проводженню часу. Як і Паламедес, вдається до контрастного трактування світлотіні. Джерело світла не завжди визначено, але розташовано в лівому верхньому кутку інтер'єру.

Також виконував портретні роботи. Найвідомішими є «Художник перед мольбертом» (1631, приватне зібрання, вважається автопортретом) і «Ворожка» (1631, Париж, Лувр).

Джерела[ред. | ред. код]

  • Collectif, Vermeer and the Delft school, catalogue d'exposition, New York, The Metropolitan Museum of Art ; New Haven, Yale University Press, 2001.