601-й ост-батальйон «Березина»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
601-й східний батальйон «Березина»
На службі 19421944
Країна СРСР СРСР
Належність Третій Рейх Третій Рейх
Тип 1-й Східний запасний полк «Центр»,Вермахт
Чисельність близько 250—300 осіб
Війни/битви Друга світова війна
Командування
Визначні
командувачі
майор В.Снісаревський, майор Щелоков

601-й східний батальйон «Березина» — колабораціоністське бойове з'єднання 1-го східного запасного полку «Центр», що було утворене у 1942 році з військовополонених росіян та брало участь в бойових діях та каральних антипартизанських операціях на боці Німеччини.

Створення[ред. | ред. код]

1 червня 1942 року по корпусу військ безпеки тилу Вермахту був відданий наказ про створення російських окремих батальйонів та полків. У тому числі згідно цього наказу на базі російської караульної роти «Гомель» був створений батальйон «Березина», що структурно входив у 1-й Східний запасний полк «Центр»[1].

Комплектування[ред. | ред. код]

У батальйон, як у багато інших частин Східного фронту, що були сформовані з колабораціоністів, входили військовополонені росіяни. Їх набір давав змогу виправити ситуацію з нестачею особистого складу частин Вермахту[2].

Командування[ред. | ред. код]

На відміну від більшості частин, командний склад батальйону «Березина» формувався з числа колишніх радянських офіцерів, які виявили бажання служити Третьому Рейху та пройшли спеціальну перевірку. Німецькі офіцери виступали у підрозділі як інструктори й офіцери зв'язку.

Служба[ред. | ред. код]

З листопада 1942 року батальйон охороняв залізницю Борисов-Толочина. Перше бойове хрещення батальйон «Березина» прийняв 1 червня 1943 року в одному з районів Білорусі, коли вночі був обстріляний великою групою партизанів. Силами двох батальйонів російського та німецького в той же день почався наступ, у якому партизанський загін було розгромлено. Батальйон «Березина» вів безперервні операції проти партизанів у лісових районах Білорусі.

У тому ж таки червні 1943 року ротою батальйону було розгромлено черговий партизанський загін поблизу одного з сіл. Бойові звитяги солдат батальйону неодноразово були відзначені німцями. За участь у боротьбі з партизанами відзнаками в батальйоні нагороджені 25 осіб[3].

У листопаді 1943 року, 1-й Східний запасний полк «Центр», у складі якого перебував 601-й батальйон «Березина», перекидають на Західний фронт на територію Франції. Там батальйон «Березина» брав учать у антипартизанських операціях проти Руху Опору.

Література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. 701-а Східна (російська) бригада особливого призначення. Архів оригіналу за 16 квітень 2017. Процитовано 12 травень 2015. 
  2. Міхієнков С. Дорого смерті/С.Міхієнков, М.: Ексмо, 2012 р. — 256 с.
  3. Газета «Доброволец» Псков № 40(108), среда, 17 мая 1944 года, с.3.