Хесте Касум

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Хесте Касум
азерб. خسته قاسم
Псевдонім Хесте Касум і Деде Касум
Народився 1684
Tekmeh Dashd, Tekmeh Dash Districtd, Bostanabad Countyd, Східний Азербайджан, Іран
Помер 1760
Шемаха
Країна Іран
Діяльність поет, філософ, містик, Ашуг
Мова творів азербайджанська

Хесте Касум (азерб. خسته قاسم, Xəstə Qasım) — азербайджанський ашуг і поет XVIII століття[1], відомий у народі також як і Дєдє Касум.

Життєпис

Хесте Касум народився близько 1680 року в селі Тікмедаш, поблизу Тебриза в одній з найбільш освічених сімей в Тебризі, що видно зі збереженої поетичної спадщини поета. У XVII столітті такі форми художньої народної творчості, як ашузька поезія і дастанська творчість були поширені не тільки в Тебризі, але й в його околицях.

З дитинства Касум виявляв інтерес до поезії. Він ґрунтовно вивчив арабську і перську мови, а також оволодів новими знаннями в галузі мистецтва віршування, філософії, історії, ісламу, астрономії. Касум також глибоко вивчив літературну спадщину Фізулі, і себе вважав його нащадком.

Касум опанував досвідом попередніх майстрів, таких як Дєдє Коркут, Ширванли молла Касум, Гаріб, Гурбані[ru], Туфарганли Аббас, створював вірші, вважається, що брав участь у вдосконаленні мовних і стилістичних засобів дастана Керогли.

У зв'язку зі вторгненням 1734 року військ Надер Шаха і підкоренням Тебриза, багато поети та їхні родини були виселені. Вимушене переселення з рідних місць Хесте Касум зобразив у своєму творі «Залишайтеся».

Хесте Касум надовго оселився в Шемасі і наступні роки провів у Ширвані. Також він деякий час жив при дворі одного з ширванських ханів — Гарахана.

Під час подорожі до Дербента Дєдє Касум зустрівся з ашугом Лезгі Ахмедом. Відомо, що між поетами відбулося змагання, коли обидві сторони обмінювалися віршами-загадками («деїшме»). Це змагання відоме як дастан під назвою «Змагання Дєдє Касума з Лезгі Ахмедом».

Примітки

  1. Vahid, T. Tükənməz işıq və ilahi eşq fəlsəfəsi: Haqq aşığı: [Aşıq Xəstə Qasım haqqında] //Mədəniyyət.- 2012.- 14 dekabr.- S. 15.

Джерела

  • Кара Намазов, кандидат филологических наук. Азербайджанская ашыгская поэзия. Хэсте Касум. — Баку : Язычы, 1984. — 40 с.