Броненосці типу «Альма»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Броненосці типу «Альма»
Classe Alma
Броненосець «Atalante» сухому доці у Сіднеї, 1873 рік
Служба
Тип/клас Броненосець
Держава прапора
Замовлено 7
Закладено 7
Спущено на воду 7
Виведений зі складу флоту 7
Ідентифікація
Параметри
Тоннаж 3569-3889 т
Довжина 68,75-69,03 м
Ширина 13,94-14,1 м
Осадка 6,26-6,67 м
Бронювання 150 мм (пояс)
120 мм (каземат)
100 мм (барбети)
Технічні дані
Рухова установка 4 парових котли
горизонтальна парова машина
Потужність 1585-1896 к.с.
Швидкість 11 вузлів
Екіпаж 316
Озброєння
Артилерія 6 × 1 – 194 mm гармат
4 × 1 – 120 mm гармат

Броненосці типу «Альма» (фр. Classe Alma) - серія з семи стаціонерних броненосців  3-го рангу (офіційно класифікувалися як броненосні корвети), побудована ВМС Франції в кінці 1860-х для служби в колоніях. Мали дерев'яні корпусу, обшиті залізної бронею, і комбіноване, барбетних-батарейне розташування гармат. Чергуючись між перебуванням у резерві у метрополії  і активної службою в колоніях, прослужили до 1890-х, після чого були списані. Перший броненосець цього типу названий на честь битви на Альмі під час Кримської війни.

Історія

Серія броненосців типу «Альма» була спроектована Дюпуї де Ломом, головним інженером французького флоту, для служби в колоніях і на віддалених станціях в Індійському і Тихому Океані. Передбачалося, що невеликі, дешеві і прості в експлуатації кораблі будуть більш придатні для служби в умовах слабко розвиненої інфраструктури віддалених станцій, ніж океанські броненосці. Дюпуї де Лом вважав, що подібні «Альмі» броненосці 3-го рангу зможуть ефективно захищати колоніальні володіння Франції від нападу неброньованих кораблів противника, атакувати проти ворожих портів, а в мирний час - ефективно підтримувати порядок серед тубільного населення колоній.

Сім кораблів були закладені за проектом «Альма» в 1865 році. За економічних і експлуатаційних міркувань, всі вони були виготовлені з дерева, обшитого металевої бронею: промисловість Франції в той час не могла собі дозволити крупносерійне будівництво повністю металевих броненосців, до того ж в умовах слабкої промисловості колоній, виправляти ушкодження дерев'яних кораблів було багато простіше. Всі кораблі мали легке вітрильне озброєння, що розглядалася як необхідна для корабля, який діяв у віддалених колоніях.

Конструкція

Конструкція броненосця «Тетіс», одного з броненосців типу «Альма»

Броненосці типу «Альма» були невеликими броненосними корветами, водотоннажністю у 3889 тонн. Вони мали притаманний для французької школи кораблебудування сильний завал бортів всередину у верхній частині, і далеко виступаючий уперед масивний таран з кованого заліза.

Дерев'яні корпуси кораблів були обшиті по ватерлінії суцільним поясом з кованої залізної броні, товщиною до 150 міліметрів. Таке бронювання цілком відповідало вимогам того часу, і могло витримувати попадання навіть порівняно великих снарядів «справжніх» океанських броненосців. Вище пояса, броньована була тільки розташована в центральній частині артилерійська батарея: її стінки були захищені 120-міліметровими плитами. Розміщені на даху батареї барбетні установки були захищені 100-міліметровим залізом на 240-міліметрової тиковій підкладці.

Поза батарею, надводний борт вище пояса бронювання не мав. Для захисту від палаючих уламків, дерев'яні борти були додатково обшиті 15-міліметровими залізними листами.

Озброєння кораблів складався з шести 194-міліметрових нарізних казеннозарядних гармат, чотири з яких стояли в центральній батареї. Ще дві гармати були встановлені в барбетах на даху батареї: барбети були винесені на спонсонах за межі верхньої палуби, і забезпечували погонний і ретирадний вогонь. Гармати зразка 1864 року призначалися переважно для боротьби з дерев'яними кораблями, і не могли ефективно пробивати броню на скільки-небудь значній дистанції. Ще чотири 120-мм гармати стояли по бортах на верхній палубі.

Служба

Під час франко-прусської війни 1870-1871 року, броненосці класу «Альма» знаходилися в строю і активно діяли протягом усього конфлікту. «Тетіс», «Жанна д'арк» і «Армід» у складі Північної Ескадри адмірала Буе блокували балтійські порти Німеччини до 16 вересня 1870 року. «Монткальм», «Аталанта» і «Рейн Бланш», що перейшли з ескадрою адмірала Фуришона зі Середземного моря, патрулювали води Північного Моря: «Монткальм» згодом перейшов у Біскайську Затоку для спостереження за німецьким неброньованим корветом «Августа», який сховались від переслідування французьких кораблів у Віго.

Поза європейськими водами, «Альма», направлена на початку конфлікту на Далекий Схід, активно діяла в районі Йокогами, блокувавши в японському порту німецькі корвети «Грета» і «Медуза». Таким чином, своє основне завдання — захищати французьку периферію — броненосці типу «Альма» виконали добре: не рахуючи надзвичайно короткої спроби рейдерства з боку «Августи», французькі лінії комунікації та колоніальні володіння були повністю захищені від можливого нападу.

Після війни, кораблі були в основному направлені на віддалені станції, де і служили, періодично повертаючись в метрополію для ремонту або тимчасового приміщення в резерв діючого флоту. Під час Другої Карлістської війни в Іспанії 1872-1876 років, «Тетіс», «Жанна д'Арк» і «Рейн Бланш» патрулювали іспанські води, захищаючи французьких громадян в Іспанії. За час цієї кампанії, з кораблями сталася низка інцидентів, пов'язаних з їх обмеженою маневреністю: так, «Жанна д'Арк» випадково протаранила і потопила посильне судно «Форфайт», а «Тетіс» зіткнувся з «Рейн Бланш», який, щоб уникнути затоплення був змушений викинутися на мілину.

«Рейн Бланш» і «Альма» брали участь у бомбардуванні туніського порту Сфакс в 1881 році, пов'язаної з нібито провокаційними діями туніського бея проти французьких колоніальних володінь в Алжирі, і згодом підтримували окупацію Тунісу. «Альма», що діяла у В'єтнамі, брала участь в битві при фортах Туань Ань, примусивши в'єтнамську владу до визнання протекторату з боку Франції. Під час франко-китайської війни в 1884-1885, «Альма» стояла в резерві у Хюе.

У 1880-х, кораблі почали виводитися зі складу флоту в зв'язку з інтенсивною експлуатацією в теплих водах, яка негативно позначилась на дерев'яних корпусах. У 1883-1887 році п'ять з семи кораблів були списані, «Армід» розстріляний як мішень на навчаннях в 1886 році. Два кораблі, що залишилися — «Монткальм» і «Альма» — були списані, відповідно, в 1891 і 1895 році.

Література

  • Brassey, Thomas. The Naval Annual 1887. — Portsmouth, England : J. Griffin, 1888.
  • Conway's All the World's Fighting Ships 1860–1905 / Gardiner, Robert. — Greenwich : Conway Maritime Press, 1979. — ISBN 0-8317-0302-4.
  • McCarthy, Justin Huntly. England Under Gladstone, 1880–1884. — reprint of 1884. — London : Elibron Classics, 2006.
  • Sedgwick, Alexander. The Ralliement in French Politics, 1890–1898. — Cambridge, MA : Harvard University Press, 1965.
  • Silverstone, Paul H. Directory of the World's Capital Ships. — New York : Hippocrene Books, 1984. — ISBN 0-88254-979-0.
  • Wilson, H. W. Ironclads in Action: A Sketch of Naval Warfare From 1855 to 1895. — Boston : Little, Brown, 1896. — Vol. Volume 2.
  • Conway's All the World's Fighting Ships 1860–1905 / Gardiner, Robert. — Greenwich : Conway Maritime Press, 1979. — ISBN 0-8317-0302-4.