Шевер

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 13:05, 31 серпня 2020, створена Shynkar (обговорення | внесок) (→‎Посилання)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Ше́вер (англ. shaver) — багатолезовий різальний інструмент у вигляді зубчастого колеса чи рейки з лезами на бокових поверхнях його зубців для чистового оброблення бокових поверхонь зубців, при якому для виконання різання використовується відносне ковзання між зубцями інструменту та заготовки у процесі їх зачеплення[1][2]. Виготовляються шевери, зазвичай, із швидкорізальних сталей.

Шевінгування

[ред. | ред. код]

Процес обробки шевером називається «шевінгуванням»[3] (англ. shaving). Шевінгування виконується на зубошевінгувальних верстатах і забезпечує досягнення 6-7 степеня точності на колесах з модулями від 0,4 до 12 мм при діаметрі коліс від 6 до 1200 мм. Твердість матеріалу заготовки HRC<35.

Різновиди шеверів

[ред. | ред. код]

Дисковий шевер має вигляд циліндричного зубчатого колеса з гвинтовими зубцями, на бокових сторонах яких нарізані стружкові рівці (зазвичай у радіальному напрямі)[4].

Черв'ячний шевер має вигляд черв'яка, на витках якого у радіальному напрямі прорізані стружкові рівці[4]. Забезпечує найвищу точність обробки але інструмент є дорогим у виготовленні.

Рейковий шевер виконаний у вигляді зубчастої рейки, на бокових сторонах зубів якої нарізані стружкові рівці. Для обробки прямозубих коліс використовують рейки з похилим зубом. Не зважаючи на простоту конструкції рейкові шевери не знайшли значного використання через складність їх виготовлення і монтажу

Історична довідка

[ред. | ред. код]

Шевінгування, верстати та інструмент для нього були винайдені на початку 30-х років XX століття компанією «National Broach & Machine Co.» (США) для використання в масовому виробництві в автомобільній промисловості.

Див. також

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. ДСТУ 2233-93 Інструменти різальні. Терміни та визначення.
  2. Шевер // Словник української мови : в 11 т. — Київ : Наукова думка, 1970—1980.
  3. Шевінгування // Словник української мови : в 11 т. — Київ : Наукова думка, 1970—1980.
  4. а б Металлорежущие инструменты: Учебник для вузов / Сахаров Г. Н. и др. — М.: Машиностроение, 1989. — С. 234—244.

Посилання

[ред. | ред. код]