Малоскид

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Малоскид на гусеничному рушії

Ма́лоски́д[джерело?] (англ. dumper)  — спеціалізована самохідна самоскидна машина, зазвичай невелика, призначена для перевезення відносно невеликих об'ємів сипучих вантажів на невеликі відстані (до 1—2 км), в цих умовах проявляє вищу продуктивність порівняно з автосамоскидом.

Більша порівняно з автосамоскидами продуктивність малоскидів під час роботи на коротких відстанях зумовлена специфічною конструкцією цих машин, що забезпечує їм малий радіус повороту, швидке розвантаження та можливість роботи «човником» (без розвороту) з однаковою швидкістю вперед і назад. Малоскиди широко застосовуються під час будівництва доріг, на земляних роботах і т. д.; невеликі порівняно зі звичайними самоскидами габарити, добра маневреність і можливість човникової роботи дає змогу ефективно застосовувати їх в умовах сильно обмеженого простору гірських видобувань і будівництва тунелів.

Малоскиди мають коротку базу, що додатково збільшує їхню маневреність. Ходова частина машин — звичаєво колісна двовісна з широкопрофільними шинами, з великими кутами повороту керованих коліс (інколи з меншими діаметром порівняно з некерованими), рідше — гусенична (відомі також випадки створення в 1930-х роках малоскидів із півгусеничним рушієм, що однак не здобули суттєвого застосування). Для виконання човникової роботи малоскиди часто оснащені подвоєними органами управління та обертовим сидінням водія, як правило — розміщеним відкрито. Деякі найбільш компактні моделі малоскидів керуються водієм, що крокує за машиною, подібно до мотоблоків.

Галерея

Джерела

  • УРЕС — 2-е видання.
  • Думпер // Большая советская энциклопедия : у 30 т. / гл. ред. А. М. Прохоров. — 3-е изд. — М. : «Советская энциклопедия», 1969—1978. (рос.).
  • Советский энциклопедический словарь / гл. ред. Прохоров А. М. — 3-е изд. — М. : Советская энциклопедия, 1984. — 1600 с. — 1 000 000 прим.
  • Политехнический словарь / А. Ю. Ишлинский (гл. ред.) и др. — 3-е изд., перераб. и доп. — М. : Советская энциклопедия, 1989. — 656 с. — 150 000 прим. — ISBN 5-85270-003-7.