Музей-садиба Героя України В. М. Чорновола

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
музей-садиба Героя України В. М. Чорновола.
Музей-садиба Героя України В. М. Чорновола у с. Вільховець Звенигородського району Черкаської області. 2017 р.

Музей-садиба Героя України В. М. Чорновола[1][2] - музей, що розмістився у будинку де В'ячеслав Максимович Чорновіл провів юнацькі роки. та проживали батьки Героя України. Був відкритий 24 грудня 2007 р. Музей-садиба є відділом Черкаський обласний краєзнавчий музей.

Директор музею-садиби: Стрижиус Василь Васильович.

Відвідування та екскурсія - безкоштовні.

Історія

Музей-садиба Героя України В'ячеслава Чорновола. с. Вільховець Звенигородський район. Черкаська область.
Музей-садиба Героя України В'ячеслава Чорновола. с. Вільховець 2012 р.

У цьому будинку проживав разом з батьками В. М. Чорновіл. Тут пройшли дитячі та юнацькі роки В'ячеслава, старшого брата Бориса та молодшої сестри Валентини. У 1955 р. В'ячеслав Чорновіл закінчив Вільховецьку школу з золотою медаллю.

Будинок після трагічної загибелі В'ячеслава Максимовича Чорновола був занедбаний. Завдяки сестрі Валентині Максимівні[3] та небайдужим людям було впорядковано будинок та прилеглу територію, щоб не проходило подальше його руйнування.

Вид на ставок та бесідка у дворі музею-садиби Героя України В. М. Чорновола. с. Вільховець Звенигородськог району Черкаської області. 2017 р.
Вид на ставок та альтанка у дворі музею-садиби Героя України В. М. Чорновола. 2017 р.
Погруддя Вячеслава Чорновола у дворі музею-садиби Героя України В. М. Чорновола. Автор Владислав Демйон. 2017 р.
Погруддя В'ячеслава Чорновола у музеї-садибі в с. Вільховець. Автор Владислав Демйон. 2017 р. Знаходилось біля хати до 2018 р. В ніч на 23 травня 2018 р. було викрадене невідомими.

У 1999 р. будинок був переданий сестрою Валентиною Максимівною до Черкаський обласний краєзнавчий музей. У 2007 р. завдяки наполегливості сестри Валентини, членам Народний рух України та односельцям вдалося започаткувати музей.

Експозиція відкрилася до 70-річчя з дня народження видатного політичного діяча В. М. Чорновола.

Автори музейної концепції музею-садиби намагалися максимально зберегти й відтворити інтер'єр та предмети. що оточували В'ячеслава Максимовича у рідній домівці[4].

У будинку є п'ять кімнат: стоять шафа, стіл, ліжко, диван, скриня, тумбочка, які були там і при житті В'ячеслава Чорновола. Тут же — книги В'ячеслава Максимовича, на стінах — його портрет, картини й фотографії, рушники, вишиті його мамою Килиною Харитонівною

Музейна робота

Щороку музей-садибу відвідують близько 6000 чоловік[5].

Періодично у музеї проводять тематичні виставки, присвячені Чорноволу. Поряд з будинком знаходиться погруддя Герой України В'ячеслав Максимович Чорновіл[6].Автор - черкаський митець Владислав Димйон. В ніч на 23 травня 2018 р. було зруйновано пам'ятник та викрадено бронзове погруддя. Автор нового погруддя - черкаський скульптор Іван Фізер. Відкрили відновлену скульптуру 24 грудня 2018 р.

У 2012 р. музейна колекція поповнилася новими експонатами. Щороку музей відвідують не тільки українські, а й зарубіжні туристи та делегації. На день народження В'ячеслава Чорновола сюди приїздять представники Народний рух України та громадськості, щоб вшанувати його пам'ять[7]

Посилання

  1. Садиба-музей Чорновола. Zruchno.Travel - національний туристичний портал (ua) . Процитовано 23 липня 2021.
  2. Садиба-музей Чорновола В.М. maps.visicom.ua (укр.). {{cite web}}: |access-date= вимагає |url= (довідка); Пропущений або порожній |url= (довідка)
  3. Gazeta.ua (7 грудня 2011). Від хати Чорновола залишилася піч. Gazeta.ua (укр.). Процитовано 23 липня 2021.
  4. Вільховець - форум села. 1ua.com.ua. Процитовано 23 липня 2021.
  5. Музей-садиба В.Чорновола Вільховець, 5 отзывов. ua.gorodwiki.ru. Процитовано 23 липня 2021.
  6. Погруддя Чорновола вкрали з садиби-музею на Черкащині. Українська правда (укр.). Процитовано 23 липня 2021.
  7. На Звенигородщині вшанували пам’ять В’ячеслава Чорновола. Черкаська обласна державна адміністрація (укр.). 24 грудня 2020. Процитовано 23 липня 2021.