Шафа

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Ша́фа — вид меблів, призначений для зберігання речей. Має вигляд паралелепіпеда, спереду розміщені двері, а всередині полички. Перші шафи з'явилися в Середньовіччі. Вони дуже відрізнялися від сучасних і крім одягу там зберігали безліч інших речей. Шафу можна вважати результатом еволюції скрині. Відтоді як винайшли шафу, вона швидко поширилась, завдяки своїй зручності, адже речі можна було розміщувати по поличках, звідки їх легше дістати, а не довго шукати в скрині. Шафи розрізняють за призначенням і типом.

Походження слова[ред.ред. код]

Українське слово «шафа» (обласне — «скахва») походить від польського szafa. Джерелом польського слова є середньоверхньонімецьке schaf («діжка», «шафа»), утвореного від дієслова schaffen («творити», «формувати»). З нього також походить слово Schaffer («боярин на весіллі», «дружко», «шафер»). Зміна граматичного роду з чоловічого на жіночий відбулася ще у польській мові під впливом слів almaria («шафа») та skrzynia («скриня»)[1].

Типи шаф[ред.ред. код]

Існує кілька типів шаф: звичайні, багатодверні, відкриті (без дверей), шафи-купе, також бувають шафи з антресолями. Окремим видом шаф можна вважати тумбочку — зменшений різновид шафи, переважно однодверний, висотою до 1.3 метра.

  • Платяна шафа (гардероб, шифоньєр) — шафа для зберігання одягу
  • Тумбочка — маленька шафа-столик
  • Шафа-купе — шафа з розсувними двірцями, аналогічними дверям у залізничних купе
  • Буфет — шафа для посуду та продуктів
  • Книжкова шафа — шафа для зберігання книжок

Призначення шафи[ред.ред. код]

Ймовірно, що спершу шафи використовувались виключно для зберігання одягу. Проте зрозумівши вигоду цього предмета, його стали використовувати для зберігання книг, посуду, одягу (гардероб), грошей (сейф) та інших речей. Кілька шаф, що утворюють ансамбль, називають «стінкою». Стінка зазвичай містить в комплекті шафи різних призначень, які комбінуються з антресолями та тумбочками. Стінки мають естетичний вигляд, надають кімнаті затишку та стилю.

У культурі[ред.ред. код]

Інше[ред.ред. код]

Цікавинки[ред.ред. код]

  • Щоб доставити шафу у будинок, у багатьох старих будинках Західної Європи, використовували спеціальний виступ під дахом, який працював як блок. Через цей виступ перекидали шнур і шафу затягували в оселю через вікно.
  • Першу у світі шафову стінку створив француз Поль Кадовіз. Після цього вони блискавично поширились по цілому світі.[2]
  • Перші шафи будувалися за архітектурними правилами і мали дах, карниз, колони та інші елементи, притаманні будинкам.[2]

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. Етимологічний словник української мови у 7 томах. К.: Наукова думка, 1982 - 2009. 
  2. а б Эволюция.com - История шкафа(рос.)