Бак (морський термін)
Бак (від нід. bak) — надбудова судна у носовій частині, що починається від форштевня[1].
Опис
На вітрильниках та військових кораблях баком називають весь простір верхньої палуби від форштевня до фок-щогли[2] чи бойової рубки[3]. У цьому значенні також вживається термін форде́к[4] (від нід. voordek, англ. foredeck, нім. Vordeck — «передня палуба»).
Подовжений бак — бак судна, довжина якого дорівнює чи більша за 0,25 від довжини судна, рахуючи від форштевня[1].
Втоплений в корпус судна бак (зазвичай на половину висоти) називається півбаком. За довжиною може становити від 1/4 до 2/3 довжини судна, в останньому випадку називається подовженим півбаком.
Основне призначення бакової надбудови полягає в збільшенні висоти борту у носовій частині судна, що є важливим з точки зору забезпечення добрих морехідних властивостей, захисту верхньої палуби від заливання при зустрічній хвилі й підвищенні непотоплюваності. У подовженому баку на вантажних суднах розташовують вантажні твіндеки, на пасажирських суднах — каюти.
На палубі бака або всередині його зазвичай розташовують якірний й швартовний пристрої. У великотоннажних суден висота борту зазвичай є достатньо високою і бакової надбудови вони не мають, або бакова надбудова виконує іншу функцію (наприклад, вирішує потребу додаткових приміщень).
Форкастель
Форкастель (від нід. voorkasteel, англ. forecastle — «передній замок, передня башта»), також форплехт — невеликий поміст (палуба) на вітрильних військових кораблях, яка розташовувалася на деякій висоті над верхнім деком і тягнулася від бікгеда (перебірки в носовій частині судна) або від форштевня за фок-щоглу[5]. Аналогічна надбудова на кормі, дещо більших розмірів, називається ахтер-кастель. В англійській мові словом forecastle називають носову надбудову взагалі, а палуба бака називається foredeck.
Галерея
-
Бак галеона Vasa
-
Бак вітрильного танкера Falls of Clyde
-
Брашпиль під палубою бака
Див. також
Примітки
- ↑ а б ДСТУ 2337-94 Елементи металевого корпусу надводних кораблів і суден конструктивні Терміни та визначення.
- ↑ Морський транспорт. Словник морських термінів [Архівовано 4 березня 2016 у Wayback Machine.] на сайті «Катери і яхти»
- ↑ Шабалин А. О. и др. Справочник по морской практике. — М.: Воениздат, 1969—480 с.
- ↑ Фордек // Этимологический словарь русского языка = Russisches etymologisches Wörterbuch[ru] / авт.-сост. М. Фасмер ; пер. с нем. и доп. чл.‑кор. АН СССР О. Н. Трубачёва, под ред. и с предисл. проф. Б. А. Ларина [т. I]. — Изд. 2-е, стер. — М. : Прогресс, 1986—1987. (рос.)
- ↑ Самойлов К. И. Форкастель, фор-кастель, форплехт // Морской словарь. — М.-Л. : Государственное Военно-морское Издательство НКВМФ Союза ССР, 1941. (рос.)
Джерела
- Особливості проектування морських транспортних суден: Навчальний посібник[недоступне посилання з травня 2019] / О. В. Бондаренко, О. І. Кротов, Л. О. Матвєєв, С. О. Прокудін. — Миколаїв: УДМТУ, 2003. — Ч. 1. — 72 с.
- Барабанов Н. В. Конструкция корпуса морских судов. Л.: Судостроение, 1981. — 259 с.
- Морской Энциклопедический Словарь, Л.: Судостроение, 1991. — ISBN 5-7355-0280-8