Вичівка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 06:08, 22 грудня 2021, створена InternetArchiveBot (обговорення | внесок) (Виправлено джерел: 0; позначено як недійсні: 1.) #IABot (v2.0.8.5)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
село Вичівка
Країна Україна Україна
Область Рівненська область
Район Вараський район
Громада Зарічненська селищна громада
Облікова картка Вичівка 
Основні дані
Засноване 1553
Населення 1448
Площа 1,39664 км²
Густота населення 1036,7 осіб/км²
Поштовий індекс 34050
Телефонний код +380 3632
Географічні дані
Географічні координати 51°49′03″ пн. ш. 26°17′30″ сх. д.H G O
Середня висота
над рівнем моря
151 м
Відстань до
обласного центру
165 км
Відстань до
районного центру
15.6 км
Місцева влада
Адреса ради 34050, Рівненська обл., Вараський р-н, с. Вичівка, вул. Центральна, 1
Сільський голова Терлецький Анатолій Васильович
Карта
Вичівка. Карта розташування: Україна
Вичівка
Вичівка
Вичівка. Карта розташування: Рівненська область
Вичівка
Вичівка
Мапа
Мапа

CMNS: Вичівка у Вікісховищі

Ви́чівка — село у Вараському районі Рівненської області, підпорядковується Зарічненській громаді. Відстань до райцентру становить понад 60 км і проходить автошляхом Т 1805. Село Вичівка вперше згадується в документальних матеріалах в 1553 році. Поблизу села розташований пункт контролю на кордоні з Білоруссю Вичівка — Ласицьк.

Походження назви села

Існує дві основні версії виникнення назви села Вичівка, або в іншому варіанті Витчівка. Перша з них ґрунтується на слові виткати. Старі люди розповідають, що колись саме втікачі від татар принесли з собою вміння ткати полотно з конопель на ткацькому верстаті, а так як у навколишніх поселеннях цього не робили, то й прозвали село Вичівка. Друга версія походження назви села випливає із слова вичавлювати, вичавки. Можливо, звідси й назва — Вичівка.

Історичний хронограф: 120 років тому

Вичівка — село над річкою Стубла, лівою притокою Прип'яті, пінського повіту, в 3 окрузі поліційному, гміна Рачиск (Радчиск). Село має 86 дворів, 804 мешканці, церква св. Михайла, фундація Адама Скірмунта з 1837 р., має з давніх записів 2 ½ волок землі, близько 900 парафіян, філія в Бронниці. Власність Скірмунтів 26252 десятин. Місцевість низинна, багата на луги, рибу, у лісах дуби. Колись Вичівка була королівською, тримала її разом з іншим добром і селами королева Бона. Згадка про Вичівку в 1553 році знаходиться в «Огляді пущ» (ст. 88) і в Пєсцевій пінській книзі (ст. 215, 270, 271, 273). Казимир в своїй «екскурсії» згадував Вичівку як місце, де проводилась торгівля горшковими виробами.

Історія

Село Вичівка вперше згадується в документальних матеріалах в 1553 році.

В XIII ст. поселення, які були в Зарічненському районі, відносились до Галицько-Волинської держави. Але наприкінці XIII — на початку XIV ст. переходить під владу Литовської держави, де й перебуває до середини XVI ст. Після Люблінської унії 1569 року село Вичівка переходить під владу Польщі.

Польські королі вважали українські землі власністю своєї держави і роздавали грамоти на володіння цими землями своїм феодалам з правом експлуатації селян, які проживали на цих землях. Село попало у власність польського пана, який поселився в Пінську і володів землями всього повіту.

Після поділів Польщі село Вичівка відійшло до Росії, саме до Пінського повіту Мінської губернії.

Це сталося 1795 р. Вже в цей час село належало поміщикам Скірмунтам, про що свідчить архівний матеріал.

Так, у Центральному Державному Історичному Архіві Білорусі міста Мінськ є інвентар поміщицького володіння села Вичівка за 1845 р., що належало Генріху Скірмунту.

Як свідчать матеріали Мінської духовної консисторії, в 1837 році була споруджена в Вичівці Михайлівська церква.

Село Вичівка в цей час було центром Вишівської волості. Життя людей було злиденним.

Родзянко подарував Вишівський маєток своєму зятю — греку за походженням, Папанасофуло, який був губернатором у Бресті наприкінці XIX ст. Син Папанасофуло працював адвокатом у Пінську.

Папанасофуло вирішив продати свої землі у Вичівці та Олександрово. Покупців було декілька, у тому числі і син Скірмунта, колишнього пана, але він вирішив продати землі громаді села Вичівка, про що нотаріусом у Бресті були оформлені документи — купча на землю. А на пам'ять про себе Папанасофуло побудував у селі каплицю та поставив перед церквою ікону з зображенням святого Іллі. Каплицю зруйнували більшовики в період повоєнної антирелігійної кампанії — в 60-ті роки XX ст.

Ікону ще раніше перенесли в церкву, де вона стоїть і понині. На початку XX ст. у Вичівці крім школи існувала і духовна семінарія, де готовили священиків та вчителів початкових шкіл (приміщення розбите під час I світової війни). Протягом усього періоду I світової війни (1914—1918 рр.) на навколишній території тривали жорстокі кровопролитні бої. Через Вичівку дуже часто проходили військові.

У 1918—1920 роках влада змінювалась кілька разів.

На фронтах Другої Світової Війни і в партизанських загонах було 282 жителів, з них нагороджено 169 чоловік, 198 жителів села загинули під час війни. 8 березня 1944 року Вичівка була зайнята 212 стрілецькою дивізією РСЧА. В грудні 1966 року було відновлено Зарічненський район і до 2020 року Вичівка належала до Зарічненського району.

Населення

Згідно з переписом УРСР 1989 року чисельність наявного населення села становила 1616 осіб, з яких 744 чоловіки та 872 жінки.[1]

За переписом населення України 2001 року в селі мешкало 1496 осіб.[2]

Мова

Розподіл населення за рідною мовою за даними перепису 2001 року[3]:

Мова Кількість осіб Відсоток
Україна українська 1 504 99.4
Білорусь білоруська 5 0.3
Росія російська 4 0.3

Освіта

В 1921 р. після семирічної перерви знову була відкрита школа. Хоч і польська, Але в ній навчали грамоти сільських дітей. Першим вчителем був горбачовський, потім його перевели в Іванчиці, Квятковський був директором школи, за Польщі працювали вчителями Гердусь Юзеф та його дружина Надія Борисівна. В 1937 р. побудований костел, у приміщенні якого знаходиться теперішній клуб. В 1939 році вперше в історії села почала працювати 7-річна школа з українською мовою навчання. Зі сходу України були присланя нові вчителі — Кислинська Надія Денисівна та Білоконь Галина Євгеніївна, яка стала директором школи. Обоє вони з Черкаської області. Школа працювала і з приходом німців до зими.

Сучасний стан

В селі Вичівка є загальноосвітня школа I—III ст., культурно-дозвільний комплекс, відділення зв'язку, автоматична телефонна станція, лісництво, аптека, амбулаторія сімейного лікаря та магазини. Неподалік від села розташований Ви́чівський зака́зник — ботанічний заказник Ви́чівський зака́зник — ботанічний заказник[недоступне посилання з грудня 2021] загальнодержавного значення. Площа 2762 га, створений у 1981 р. Перебуває у віданні Зарічненського лісгоспзагу. Охороняється рідкісне перехідне сфагнове болото зі цінними ягідниками журавлини, чорниці, брусниці. Населення станом на 1 січня 2007 року становить 1448 чоловік. Сільраді підпорядковані села Бродниця й Бутове.

У Вичівці є школа І-ІІІ ступенів, сільський клуб, бібліотека, відділення зв'язку, автоматична телефонна станція, будинок престарілих, лікарська амбулаторія, аптека. Неподалік від села розташований Вичівський ботанічний заказник.

Храм

Свято-Миколаївська церква «Архистратига Михаїла» в с. Вичівка (1834 рік)

Відомі люди

  • Мисюра Максим Йосипович — український радянський діяч, командир партизанського загону імені Ворошилова, голова виконавчого комітету Дубровицької міської ради депутатів трудящих Рівненської області. Депутат Верховної Ради УРСР 2-3-го скликань.

Ветерани Німецько-радянської війни

  • Драка Петро Микитович (1915—1995 рр)
  • Дричко Петро Миколайович (1925—2000 рр)
  • Музичко Василь Ісакович (1911—1997 рр)
  • Музичко Микола Семенович (1924—1996 рр)

Примітки

  1. Кількість наявного та постійного населення по кожному сільському населеному пункту, Рівненська область (осіб) - Регіон, Рік, Категорія населення , Стать (1989(12.01)). database.ukrcensus.gov.ua. Банк даних Державної служби статистики України.
  2. Кількість наявного населення по кожному сільському населеному пункту, Рівненська область (осіб) - Регіон , Рік (2001(05.12)). database.ukrcensus.gov.ua. Банк даних Державної служби статистики України.
  3. Розподіл населення за рідною мовою, Рівненська область (у % до загальної чисельності населення) - Регіон, Рік , Вказали у якості рідної мову (2001(05.12)). database.ukrcensus.gov.ua. Банк даних Державної служби статистики України.

Література