Рідкий азот

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 07:53, 7 лютого 2022, створена Ya-ne-ya-i-hata-ne-moya (обговорення | внесок) (Уточнив дані щодо виробництва + додав посилання у розділі "зберігання")
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Рідкий азот.

Рідкий азот (англ. Liquid nitrogen, LIN, LN2) — рідина прозорого кольору, є азотом у рідкому стані при надзвичайно низькій температурі. Рідкий азот має питому густину 0,808 г/см³, точна точка кипіння складає 77,4 K (-195,75 °C). Не вибухонебезпечний і не отруйний. Вперше був отриманий швейцарським фізиком Раулем Пікте.

Виробництво

Рідкий азот отримують в промисловому масштабі кріогенною перегонкою зрідженого повітря або скрапленням чистого азоту, отриманого з повітря з використанням адсорбції при змінному тиску. Повітряний компресор використовується для стиснення відфільтрованого повітря високого тиску; газ під високим тиском охолоджують до кімнатної температури, що дозволяє розширити його до низького тиску. Розширене повітря сильно охолоджується (Ефект Джоуля-Томсона), внаслідок чого кисень, азот, аргон і розділяються на наступних етапах розширення та дистиляції. Установка на якій це відбувається, називається детандером

Дрібне виробництво рідкого азоту легко реалізується за допомогою цього принципу.

Зберігання

Заповнення посудини Дьюара рідким азотом з резервуару для зберігання.

Літр рідкого азоту, випаровуючись і нагріваючись до 20 °C, утворює приблизно 700 літрів газу. З цієї причини рідкий азот зберігають у спеціальних посудинах Дьюара з вакуумною ізоляцією відкритого типу або кріогенних ємностях під тиском[1].

Використання

У техніці і на виробництві:

  • використовується для кріогенного різання;
  • при глибокому заморожуванні різних матеріалів, в тому числі органічних;
  • для охолодження різного устаткування і техніки;
  • у оверклокінгу для охолодження компонентів комп'ютера.

У медицині:

  • для зберігання клітин, органів і тканин за допомогою кріоконсервації;
  • для кріодеструкції (руйнування уражених ділянок тканин і органів), наприклад, для видалення бородавок;
  • для косметичної процедури "кріованна" (вплив холодом на шкіру).

У пожежогасінні:

  • випаровуючись, азот охолоджує вогнище спалаху і витісняє кисень, необхідний для горіння, тому пожежа припиняється. Оскільки азот, на відміну від води, піни або порошку, просто випаровується і вивітрюється, азотне пожежогасіння, поряд з вуглекислотним, — найбільш ефективний спосіб гасіння пожеж з точки зору збереження цінностей.

Примітка

  1. Who What Why: How dangerous is liquid nitrogen?. BBC News (брит.). 9 жовтня 2012. Процитовано 7 лютого 2022.

Див. також