Бородавка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Бородавка
Dornwarzen.jpg
Класифікація та зовнішні ресурси
МКХ-10 B07
DiseasesDB 28410
MedlinePlus 000885
eMedicine emerg/641
MeSH D014860

Боро́давка — доброякісне пухлиноподібне утворення шкіри, що виникає внаслідок розростання її епітеліального та сполучнотканинного (соскового) шарів. Розрізняють чотири форми бородавок:

  • Бородавки звичайні — щільні вузлики з нерівною поверхнею, головним чином виникають на тильних поверхнях рук та на підошвах. Можуть групуватися у великі бугристі бляшки.
  • Бородавки плоскі мають вигляд плоских та щильних на дотик вузликів сірувато-білуватого кольору з рожевим відтінком; найчастіше виникають на руках і обличчі у дітей та юнаків.
  • Бородавки гострокінцеві — невеличкі м'які блідо-рожеві сосочкоподібні утворення, що, розростаючись, нагадують кольорову капусту; здебільшого уражають зовнішні статеві органи.
  • Бородавки старечі — жовтого або чорнуватого кольору, м'які, переважно множинні, розвиваються гол. чин. на обличчі, шиї, спині; з вірусною інфекцією не пов'язані.

Збудник — вірус родини Papovaviridae. Вірус інфікує клітини епідермісу, призводячи до проліферації кератиноцитів епідермісу та фібробластів сосочкового шару дерми.

Клінічно — папула з грубою поверхнею, не напружена, часом болюча, частіше локалізується на шкірі пальців.

Лікування[ред.ред. код]

Лікування бородавок залежить від їх форми. Застосовується зскрібання, змазування ляпісом, рідиною Гордєєва, свіжим соком чистотіла, заморожування твердою вуглекислотою, електрокаустика, рентгеноопромінювання тощо.

Застосовують такі методи:

  1. Електрокоагуляція.
  2. Кріодеструкція (заморожування рідким азотом).
  3. Хіміотерапія — каустичні препарати (наприклад, на основі березового дьогтю, саліцилова кислота), ацикловір.

Історичні факти[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. Верзилин Николай Михайлович // «По следам Робинзона», «Сады и парки мира» — Ленинград, 1964, — 574 с. Формат 84Х108 1/16 Уч.-изд. л. 39,98 + 16 вклеек = 43,39 Тираж 50 000 екз.
  2. Scion of Zion «The amazing banana» Прочитане 2007-09-28
  3. Веда — науки Вед, знання і традиції «Банани — ліки від всіх хвороб» Прочитане 2007-09-28

Джерела[ред.ред. код]


Медицина Це незавершена стаття з медицини.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.