Посудина Дьюара

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Випаровування киплячого азоту з посудини Дьюара

Посу́дина Дьюа́ра — посудина з хорошою теплоізоляцією і призначена для тривалого зберігання речовин при високих або низьких температурах.

Посудина Дьюара була названа на честь її винахідника, шотландського фізика сера Джеймса Дьюара (1842–1923).

Будова посудини[ред. | ред. код]

Посудина Дьюра в перетині

Це скляна або металева посудина, яка конструктивно нагадує форму пляшки або колби двостінної конструкції з викачаним між стінками повітрям, а цей простір заповнений термоізолюючим матеріалом.

Використання[ред. | ред. код]

Посудина Дьюара використовується для зберігання кріорідин, найчастіше рідкого азоту. У медицині та ветеринарії спеціальні посудини Дьюара використовуються для тривалого зберігання біологічних матеріалів при низьких температурах.

Якщо посудина наповнена рідким азотом (температура в посудині становить −196ºС), то для досягнення такої температури, рідкий азот повинен постійно випаровуватись. Тому кришка посудини Дьюра не щільно закриває горловину. По мірі випаровування рідкого азоту рівень його поновлюють доливанням.

Термоси, що використовуються для підтримки тепла (або холоду) в усіх видах рідин, базуються на тому ж принципі, що й посудина Дьюара. Відрізняються лише тим, що колби в них є крихкими, дорогим дизайном, іншими концепціями ізоляторів.

Див. також[ред. | ред. код]