Бирач

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 03:47, 10 травня 2021, створена TohaomgBot (обговорення | внесок) (Згруповано однакові примітки)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Бирач
Країна  Боснія і Герцеговина
Мапа

Координати: 44°08′ пн. ш. 19°03′ сх. д. / 44.133° пн. ш. 19.050° сх. д. / 44.133; 19.050

Бирач (серб. Birač / Бирач) — історичний регіон Боснії і Герцеговини, куди входять території сучасних міст і громад Республіки Сербської Миличі, Власениця, Сребрениця, Братунаць, Зворник і Шековичі[en][1].

Географія

Регіоном Бирач з часів Османської імперії називають область у середньому Подринні, обмежену Власеницею на заході і Сребреницею на сході. Являє собою плато висотою від 600 до 900 м Простягається в напрямку північний захід-південний схід. Найвищі вершини — Сікіра (1071 м), Комич (1032 м), Лісіна (1262 м). Досить багато долин річок, які протікають на південному заході в горах Явор[sr] і течуть на північний захід, впадаючи в річку Ядар[en]. Бирач відомий своїм м'яким кліматом і рослинністю. Невелика частина землі відведена під сільське господарство — значно більшу частину займають хвойні і листяні ліси.

Найбільші населені пункти: Горні Залуковик[sr], Врлі Край[sr], Герові[sr], Бачичі[sr], Вишниця[sr], Нуричі[sr], Помол[sr], Бечичі, Горнє Врсинє[sr], Донє Врсинє[sr], Заклопача[sr], Заградже[sr]. Основні заняття — лісове господарство та тваринництво.

Історія

Під час турецького панування ця земля називалася «Бирче». З кінця XVI століття існував кадилик, який називався Кнєжина з Бирчем: до нього входили міста Кнєжина[sr], Нова-Касаба[ru] і Власениця. На території кадилика знаходився монастир Ловниця[sr]. З тих часів залишилося багато історичних пам'яток, доріг, будівель, фортець і церков.

Під час Другої світової війни в Бирачі йшли активні бої між югославськими партизанами Тіто і четниками, хоча й ті, й інші також відбивали натиск усташів.

В листопаді 1990 року після вільних виборів у Боснії і Герцеговині боснійські серби почали процес створення власної автономної держави, й у вересні 1991 року в складі Боснії і Герцеговини з'явилися Сербські автономні області[2]. 9 листопада було утворено Сербську автономна область Бирач, яку скасували 21 листопада за рішенням Скупщини боснійських сербів, які включили Бирач до складу Сербської автономної області Романія — Бирач[3]

9 січня 1992 року боснійські серби проголосили утворення Сербської республіки Боснії і Герцеговини, до складу якої увійшли всі сербські автономні області, проголошені в Боснії і Герцеговині на початку 1990-х років. 12 серпня 1992 року державне утворення перейменовано на Республіку Сербську[3]. Територія Бирача залишилася в складі Республіки Сербської і після завершення громадянської війни[2].

Примітки

Література

  • М. Филиповић, Град и предео Бирач, Југословенски историјски часопис 1939
  • Текст др. Хамдије Крушевљаковића, академика АНУБиХ, научног саветника, Завода за заштиту споменик културе БиХ, Сарајево у Енциклопедији Југославије ЈЛЗ — Загреб 1980.