Гайдамака (оповідання)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Гайдамака
Форма оповідання
Автор Підмогильний Валер'ян Петрович

S:  Цей твір у  Вікіджерелах

«Гайдамака» — оповідання Валер'яна Підмогильного.

Історія створення

Оповідання написано влітку 1918 р. на Собачому Хуторі під Катеринославом. Вперше надруковано в літературно-науковому і педагогічному збірнику «Січ» (1919. — Кн.1. — № 59. — С.2-15), що виходив під керівництвом професора Петра Єфремова в «Українському видавництві Січеслава». Вміщено у збірнику Твори. — Т.1.- С. 91-117. За життя автора в наступних виданнях не публікувалося. Рукопис не зберігся.

Фабула

Відходячи з Катеринослава, армія УНР поповнюється двома гімназистами. Перший прагне здобути зброю і скоро тікає з лав, інший, перейнятий власною нікчемністю, лишається і потрапляє у більшовицький полон. Від тоді його поведінка стає парадоксальною: перебуваючи у руках ворога, Олесь не поводиться зухвало, шукаючи героїчної смерті, однак знаходить лише нове приниження.

Екранізація

21 квітня 2012 року відбувся показ короткометражного фільму «Гайдамака», знятого на кіностудії імені Довженка Романом Синчуком. Сценарій написав Леонід Череватенко. У ролях: Даниїл Мойсеєв, Костянтин Воробйов, Костянтин Войтенко, Мирослав Павліченко, Тарас Жирко. Тривалість фільму 30 хв. Це перший фільм трилогії, яка розповідає про громадянську війну в Україні початку ХХ століття.

Джерела

  • Мафтин Н. Своєрідність новелістичної майстерності В.Підмогильного // Прикарпатський вісник НТШ. Слово. — 2010. — № 2(10)
  • Жигун В. Інстинкт-бажання бути великим (на прикладі оповідання Валер'яна Підмогильного «Гайдамака») // Літературознавчі обрії. Праці молодих учених. Випуск 12. — К.: Інститут літератури ім. Т. Г. Шевченка НАН України, 2006. — с. 49-52