Зворотний клапан

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 12:00, 6 лютого 2020, створена Молоде вино (обговорення | внесок) (виправлення "ємкість - ємність")
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Зворо́тний кла́пан (англ. check valve, clack valve, non-return valve, one-way valve) — спрямівний гідроапарат (пневмоапарат), призначений для перепускання робочого середовища тільки в одному напрямку та запирання у зворотному напрямку[1]. Клапан є самодіючим. Ідеальний зворотний клапан переходить з відкритого стану до закритого чи навпаки у залежності від знаку перепаду тисків на ньому. На практиці ж більшість клапанів відкривається при досягненні порогового перепаду тисків, що має назву тиск відкриття.

Призначення

Умовна графічна познака зворотного клапана
Кульовий зворотний клапан у відкритому стані (мал. вгорі) пропускає рідину і у закритому (мал. внизу) блокує зворотний потік

Зворотні клапани використовуються для забезпечення протікання рідин чи газів по трубопроводах в одному напрямку а також захисту трубопроводів, насосів ємностей під тиском та захисту систем від витікань при руйнування окремих її складових.

Класифікація

У залежності від способу замикання зворотні клапани поділяються на:

  • кульові;
  • золотникові;
  • дискові;
  • мембранні.

Окрему групу зворотних клапанів утворюють керовані зворотні клапани — гідрозамки.

Див. також

Примітки

  1. ДСТУ 3455.3-96 Гідроприводи об'ємні та пневмоприводи. Частина 3. Гідроапарати та пневмоапарати Терміни та визначення.

Джерела

  • Гідроприводи та гідропневмоавтоматика: Підручник /В. О. Федорець, М. Н. Педченко, В. Б. Струтинський та ін. За ред. В. О. Федорця. — К: Вища школа,— 1995. — 463 с.