Троїцький собор (Яготин)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 08:20, 12 вересня 2020, створена Леонід Панасюк (обговорення | внесок) (→‎Джерела)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Троїцький собор
Троїцький собор і дзвіниця в Яготині
Розташування Україна УкраїнаКиївська область, Яготин
Початок будівництва 1795
Кінець будівництва 1800
Зруйновано 1936
Відбудовано 19992016
Стиль класицизм

Собо́р Свято́ї Трі́йці (Троїцький собор, Свято-Троїцький собор, Собор Пресвятої Трійці) — православний храм у Яготині, збудований у 17951800 роках та зруйнований у 1936 році. Відбудований в 19992016 роках.

Історія[ред. | ред. код]

Мурований Троїцький собор із дзвіницею були збудовані протягом 17951800 років в центрі Яготина. Проект розробив відомий російський архітектор Микола Львов на замовлення власника містечка, графа, генерал-фельдмаршала та останнього гетьмана Війська ЗапорозькогоКирила Розумовського.

Троїцький собор згадував Тарас Шевченко у своєму творі «Близнюки» та «Щоденнику».

Собор та дзвіниця буди знищені в 1936 році. Збереглися фотографії собору та проектні креслення Миколи Львова.

Опис[ред. | ред. код]

Собор належав до рідкісного типу великих ротондальних храмів, діаметр якого становив понад 25 метрів. Стіни ротонди зовні оточувала відкрита колонада великого тосканського ордеру, в якому був виконаний собор. Споруду увінчувала сферична баня діаметром 14 метрів.

Дзвіниця[ред. | ред. код]

Дзвіниця за типом була надбрамна, прямокутна в плані та двоярусна. У першому ярусі була велика арка проїзду. Другий ярус був зроблений у вигляді колонади, увінчаний банею.

За своїм архітектурним вирішенням нагадує дзвіницю Миколаївської церкви в Диканьці.

Відбудова[ред. | ред. код]

В 1994 році поруч зі знищеним храмом у в тимчасовому приміщенні-каплиці почала звершувати своє служіння релігійна громада Київського Патріархату.

В 1999 році собор потрапив до затвердженої Урядом програми відтворення пам'яток.

З 1999 року по 2005 рік громада проводила реставрацію власними силами.

У 2005 році храм був визнаний пам'яткою архітектури і держава долучилася до відбудови. Розпорядником коштів та головним виконавцем робіт було визначено державну організацію — Управління капітального будівництва Київської обласної державної адміністрації.

У 2007 році рішенням Кабінету Міністрів Свято-Троїцький собор був виключено з переліку пам'яток архітектури, а відтак і роботи по ньому призупинилися. Відтоді громада Київського Патріархату неодноразово зверталася з проханнями передати їй будівлю для завершення реставрації, але отримувала відмови. Тільки у 2015 році Яготинська міська рада офіційно передала недобудований храм Свято-Троїцькій громаді. Завдяки фінансовій підтримці Патріарха Філарета за декілька місяців 2015 року було виконано внутрішні оздоблювальні роботи.

2 січня 2016 року, Святійший Патріарх Київський Філарет освятив новозбудований Троїцький собор[1].

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Святійший Патріарх Філарет освятив Троїцький собор у місті Яготині на Київщині — Київські єпархіальні відомості. vidomosti.kiev.ua. Процитовано 30 січня 2019.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Вечерський В. В. Втрачені об'єкти архітектурної спадщини України. — К.: НДІТІАМ, 2002. — 592 с.