Bacillus

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Bacillus
Bacillus subtilis, фарбування за Грамом
Біологічна класифікація
Домен: Бактерії (Bacteria)
Відділ: Firmicutes
Клас: Bacilli
Ряд: Bacillales
Родина: Bacillaceae
Рід: Bacillus
Cohn 1872
Види

кілька тисяч видів, у тому числі

Посилання
Вікісховище: Bacillus
Віківиди: Bacillus
EOL: 83228
ITIS: 407
NCBI: 1386

Bacillus — рід паличковидних грам-позитивних бактерій і член типу Firmicutes. Види Bacillus є або облігатними, або факультативними аеробами, і позитивні за ферментацією каталази[1] Усюдисущі в природі, Bacillus включають як вільно-живучі, так і патогенні види. За несприятливих умов, клітини виробляють овальні ендоспори, які можуть залишитися бездіяльними протягом тривалого періоду. Саме ці характеристики спочатку визначали приналежність бактерій до роду Bacillus, але у подальшому через невідповідність характеристик багато з них були переміщені до інших родів[2].

Два види Bacillus мають медичне значення: B. anthracis, який спричинює сибірку, і B. cereus, який зумовлює харчові отруєння, подібні до тих, що їх зумовлюють бактерії роду Staphylococcus[3]. Третій вид, B. thuringiensis, є важливим патогеном комах. Його іноді використовують як засіб для боротьби з паразитичними комахами. B. subtilis, типовий представник роду — важливий модельний організм. Також він спричинює псування харчових продуктів, як і B. coagulans.

Легкий шлях виділити непатогенних бактерій роду Bacillus — помістити зразок ґрунту у пробірку з водою, і вирощувати в чашці Петрі з розчином маннітолових солей при кімнатній температурі як мінімум протягом дня. Колонії зазвичай великі, різної форми. Під мікроскопом Bacillus виглядають як палички, істотна частина зазвичай має ендоспору на одному кінці, роблячи бактерію опуклою.

Посилання

[ред. | ред. код]
  1. Turnbull PCB (1996). Bacillus. In: Barron's Medical Microbiology (Barron S et al, eds.) (вид. 4th ed.). Univ of Texas Medical Branch. (via NCBI Bookshelf) ISBN 0-9631172-1-1. (англ.)
  2. Madigan M; Martinko J (editors). (2005). Brock Biology of Microorganisms (вид. 11th ed.). Prentice Hall. ISBN 0-13-144329-1. (англ.)
  3. Ryan KJ; Ray CG (editors) (2004). Sherris Medical Microbiology (вид. 4th ed.). McGraw Hill. ISBN 0-8385-8529-9. (англ.)