Glyptostrobus europaeus

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Glyptostrobus europaeus
Період існування: аптський ярусплейстоцен
листя Glyptostrobus europaeus; пізній палеоцен, формація Паскапу
Біологічна класифікація редагувати
Царство: Рослини (Plantae)
Клада: Судинні рослини (Tracheophyta)
Клада: Голонасінні (Gymnosperms)
Відділ: Хвойні (Pinophyta)
Клас: Хвойні (Pinopsida)
Порядок: Соснові (Pinales)
Родина: Кипарисові (Cupressaceae)
Рід: Glyptostrobus
Вид:
G. europaeus
Біноміальна назва
Glyptostrobus europaeus
(Brongn.) Heer, 1855

Glyptostrobus europaeus — це вимерлий вид хвойних дерев родини Cupressaceae, який знайдений у вигляді скам'янілостей по всій Північній півкулі. Назва роду походить від грецького "glypto", що означає рифлений або різьблений, і "strobilus", що означає шишка. Назва виду "europaeus" відноситься до того факту, що він був вперше описаний в Європі.

Історія

[ред. | ред. код]

Скам'янілі рештки Glyptostrobus були вперше описані як Taxodium europaeus Адольфом-Теодором Броньяртом у 1833 році та повторно віднесені до роду Glyptostrobus Освальдом Гіром у 1855 році. Деякі вважають, що поділ викопних представників роду на ряд інших видів базується на «дуже ненадійні критерії»[1]. Насправді було заявлено, що викопний Glyptostrobus, здається, не відрізняється суттєво від живих видів і «можливо, що дерево, яке зараз знаходиться на межі зникнення в Китаї, є третинним видом без змін»[2].

Як і живий Glyptostrobus, G. europaeus був листопадним і сезонно скидав свої гілочки. Листя має три типи листків: лускоподібні, голчасті, плоскі та довгасті, а також два перехідні типи[3][4]. Усі вони розташовані спірально, але деякі закручені біля основи, щоб лежати у двох горизонтальних рядах. Насіннєві шишки грушоподібні (грушоподібні) довжиною до 20 мм і шириною до 10 мм. Вони складаються з здерев'янілих черепицевих (що перекриваються) лусочок приблизно трикутної форми, які розташовані на коротких гілочках із лускоподібним листям. Насіння до 13 мм завдовжки і 7 мм завширшки, крилате, від трикутної до сокироподібної форми. Шишки, що містять пилок, невеликі, кулясті, до 3 мм завдовжки і 3 мм завширшки[4][5].

Вік і поширення

[ред. | ред. код]

Залишки Glyptostrobus знайдені у відкладеннях ранньої крейди (аптський етап) до плейстоцену в Європі, Гренландії, Північній Америці та Азії. Протягом усього третинного періоду Glyptostrobus був основним компонентом північних лісів у низинних і болотистих районах, де в багатьох місцях він співіснував із Metasequoia occidentalis[6].

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Hickey, L.J. 1977. Stratigraphy and paleobotany of the Golden Valley Formation (early Tertiary) of western North Dakota. Geological Society of America, Memoir 150.
  2. Henry, A. and McIntyre, M. 1926. The swamp cypresses, Glyptostrobus of China and Taxodium of America, with notes on allied genera. Proceedings of the Royal Irish Academy v. 37, sect. B, No. 13, p. 90–116, 8 plates.
  3. Brown, R.W. 1936. The genus Glyptostrobus in America. Journal of the Washington Academy of Sciences, v. 26, p. 353–357.
  4. а б Christophel, D.C. 1976. Fossil floras of the Smoky Tower locality, Alberta, Canada. Palaeontographica, Abteilung B, Band 157, p. 1–43.
  5. McIver, E.E. and Basinger, J.F. 1993. Flora of the Ravenscrag Formation (Paleocene), southwestern Saskatchewan, Canada. Palaeontographica Canadiana No. 10, 167 p. Geological Association of Canada and Canadian Society of Petroleum Geologists.
  6. LePage, B.A. 2007. The taxonomy and biogeographic history of Glyptostrobus Endlicher (Cupressaceae). Bulletin of the Peabody Museum of Natural History, v. 48, no. 2, p. 259–426.