Hemicentetes semispinosus

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Hemicentetes semispinosus
Lowland Streaked Tenrec, Mantadia, Madagascar.jpg
Охоронний статус
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Тварини (Metazoa)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Ссавці (Mammalia)
Ряд: Тенрекоподібні (Afrosoricida)
Родина: Тенрекові (Tenrecidae)
Рід: Hemicentetes
Вид: H. semispinosus
Біноміальна назва
Hemicentetes semispinosus
G. Cuvier, 1798
Мапа поширення виду
Мапа поширення виду
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Hemicentetes semispinosus
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Hemicentetes semispinosus
EOL logo.svg EOL: 1178674
ITIS logo.svg ITIS: 633513
IUCN logo.svg МСОП: 40593
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 319813

Hemicentetes semispinosus (Тенрек смугастий) — вид ссавців родини Тенрекові (Tenrecidae).

Поширення[ред. | ред. код]

Цей вид є ендеміком Мадагаскару. Він поширений в східних і північних районах острова від рівня моря до 1550 м над рівнем моря.

Опис[ред. | ред. код]

Довжина тіла разом з головою 160 мм, хвіст рудиментарний. Вага дорослої тварини, виловленої в природі, від 80 до 280 г. Тенреки цього виду покриті гострими колючками. Представники цього роду легко розпізнаються за характерним смугастим візерунком. Забарвлення чорне з коричнево-каштановими мітками. Є чітко виражена смуга, що йде від морди за вуха, на потилиці, спині і з боків довгі голки. Такого ж кольору — коричневого, і нижня частина тіла. Нижню частину тіла покривають колючки.

Спосіб життя[ред. | ред. код]

Смугасті тенреки населяють дощові ліси і лісисті райони, а також зустрічаються на рисових плантаціях. Кожен звір може спорудити нору, що складається з гніздової камери в кінці тунелю 200—500 мм довжиною і 50-150 мм глибиною; в деяких випадках нора призначена для проживання групи тварин, їхні тунелі мають довжину кілька метрів. Тенрек вміє лазити по деревах, але нечасто користується цим умінням. Проявляють активність в будь-який час доби. Взимку тварини можуть впадати в стан сплячки, при якому температура тіла всього на 1 °C вище температури повітря. Основу раціону складають дощові черв'яки, яких тенреки викопують з-під коренів рослин або з-під листя. Будучи потривожені, тенреки ощетинюють колючки на потилиці і опускають голову, приймаючи позу загрози. Колючки посередині спини особливо масивні, вони мають здатність вібрувати незалежно від інших колючок на спині. Ці тенреки користуються ехолокацією для визначення місцезнаходження здобичі.

Смугастий тенрек виробляє ряд звуків, доступних вухам людини, частина з них він видає за допомогою вібруючих голок в центральній частині спини. Саме таким способом тенреки встановлюють місцезнаходження один одного, що важливо для самки. Зустрічаються в групах різної чисельності. Є повідомлення про колонії з 18 тварин, що включала 2 дорослих самців, 2 дорослих самок і 14 молодих. Велика частина відомих груп була меншої чисельності (1 або 2 дорослих і кілька молодих). Шлюбний період починається у вересні-жовтні і триває до грудня. Молоді народжуються в період з листопада по березень після вагітності 55-63 дня. Число дитинчат 2-11, в середньому 6 дитинчат. Дитинчата розвиваються швидко. Самки стають статевозрілими у віці 5 тижнів після народження. Тривалість життя в умовах утримання 2 роки 7 місяців.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Afrotheria Specialist Group (Tenrec Section), Jenkins, P. & Goodman, S. (2008). Hemicentetes semispinosus. 2008 Червоний список Міжнародного союзу охорони природи. МСОП 2008. Переглянуто 29 December 2008.

Посилання[ред. | ред. код]