Zippo

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Zippo Manufacturing Company
Тип приватна компанія
Засновано 1932
Засновник(и) Джордж Грант Блейсделл (англ. George Grant Blaisdell)
Штаб-квартира США Бредфорд, Пенсильванія
Ключові особи Грегорі Бут (англ. Gregory W. Booth), президент
Продукція бензинові та газові спалахуйки, аксесуари
Співробітники понад 800
Сайт zippo.com
Zippo у Вікісховищі?

Спалахуйка Zippo (Зіппо) — металева бензинова вітрозахищена спалахуйка, що виробляється компанією «Zippo Manufacturing Company» у Бредфорді, штат Пенсильванія, США. Компанію «Zippo Manufacturing Company» також скорочено називають «Zippo» за назвою торгової марки.

Спалахуйки Zippo часто стають предметами колекціонування, а їх модельний ряд налічує тисячі різних моделей та різновидів, вироблених компанією з 1933 року. Вони відрізняються металом, способом його обробки, оформленням і малюнками, що наносяться на спалахуйки. Звичайні спалахуйки Zippo виготовляються з латунних, мідних або хромо-нікелевих сплавів, а деякі моделі робляться з чистої міді, титану, срібла і золота. Відомі також моделі із зовнішнім оздобленням із дерева, шкіри або з гумовими вставками. За роки свого існування спалахуйка Zippo набула культового статусу і зараз для багатьох є символом американської якості та надійності. У 2007 році компанія Zippo відзначила свій 75-річний ювілей, і до того моменту було випущено близько 450 000 000 спалахуек Zippo.

Історія винайдення Zippo[ред.ред. код]

Творцем цієї легендарної спалахуйки став пан Джордж Грант Блейсделл (англ. George Grant Blaisdell). Легенда описує історію її появи так.

У 1932 році за часів «Великої депресії» в далекій Америці в містечку нафтовиків Бредфорд (Пенсильванія) в звичайний сільський клуб на танці прийшов Джордж Блейсделл. Тоді він був співвласником фірми з виробництва простого нафтовидобувного обладнання. Ще в юності він мав справу з металом і був досить винахідливим.

Танці і порожні балачки про політику скоро набридли Джорджу, і він вийшов покурити на веранду клубу, де знайшов свого друга Діка Дрессерома. Той лише пихкав і все намагався зняти кришку зі своєї старенької австрійської спалахуйки. Дік був досить забезпеченою людиною, і Джордж дозволив собі зробити йому зауваження: «Чому б тобі не купити більш презентабельну спалахуйку?» Дік нарешті зірвав кришку і чиркнув коліщатком. Незважаючи на досить сильний вітер, загорівся вогник, і Дік прикурив свою сигарету. «Тому що ця працює!» — буркнув Дік у відповідь на питання Джорджа. У той же момент Джорджеві спало на думку: «Спалахуйка! Ось що постійно потрібно людині незалежно від її матеріального становища!» З тих пір голову Джорджа не полишала ідея виробництва надійних спалахуек, доступних кожному.

Спершу Блейсделл вирішив, що зможе продавати австрійські спалахуйки на американському ринку, і замовив цілу партію таких спалахуек. Однак тут на нього чекало розчарування: він не зміг продати жодної штуки. Тоді, як стверджує офіційна історія Zippo, Джордж із притаманною йому винахідливістю дещо вдосконалив конструкцію не надто вдалого австрійського прототипу, надавши корпусу прямокутної форми і зробивши кришку відкидною, щоб із спалахуйкою можна було вправлятися однією рукою, але в іншому вона практично не зазнала змін, навіть кількість отворів у вітрозахисних стінках лишилася такою ж. Вигадавши таку конструкцію, Джордж зрозумів, що це саме те, що потрібно звичайній людині, яка має спалахуйку. Незабаром Блейсделл відкрив маленьку фабрику з виробництва власних спалахуек, на якій спочатку працювало всього 6 людей. Спочатку він хотів назвати свій винахід «Zipper» — просто тому, що йому подобалося звучання цього слова, але ця назва виявилася вже запатентованою, і він зупинився на «Zippo». Нова спалахуйка припала до душі покупцям через простоту і надійність конструкції і відразу ж завоювала успіх на ринку, багато в чому саме завдяки успішній рекламній кампанії Джорджа Блейсделла. Найперша модель спалахуйки Zippo 1933 продавалася за ціною в 1,95 доларів. Виробництво швидко зростало, і 3 березня 1936 компанія отримала патент за номером 2032695 на конструкцію спалахуйки Zippo.

Всупереч цій поширеній легенді, Джордж Блейсделл насправді не був одноосібним винахідником такої конструкції спалахуйки з відкидною кришкою і зовнішньою петлею. Патент номер 2032695 був записаний на компаньйона Блейсделла на ім'я Джордж Гімера (англ. George Gimera). Про це говорить текст самого патенту, в якому саме Гімера вказаний на першому місці як винахідник конструкції.

Після Другої світової війни виробництво і продаж спалахуек Zippo різко збільшилось у зв'язку з випуском великої кількості нових моделей і дуже активною рекламною кампанією в пресі. Багато спалахуек кінця 1940-х — початку 1950-х років являють собою справжні шедеври з нанесеними вручну малюнками, в ті ж роки розпочався бум розміщення на спалахуйках логотипів різних компаній і використання їх як сувенірних та іміджевих продуктів. Але всі ці роки дизайн і конструкція спалахуйки залишалися незмінними, так і дійшовши до наших днів.

Одним з головних рекламних ходів, придуманих Джорджем з найпершого дня виробництва спалахуек, є їх довічна гарантія. Це означає, що несправна спалахуйка будь-якого віку і в будь-якому стані безкоштовно ремонтується компанією з заміною необхідних частин. Це правило діє і в наші дні: якщо встановлено, що спалахуйка непідробна, справжня, вона підлягає безкоштовному ремонту незалежно від того, що з нею сталося. Єдина частина спалахуйки, на яку не поширюється гарантія — це зовнішня обробка та малюнки на корпусі, які на багатьох моделях можуть з часом зношуватися і стиратися, а також накладні вставки та емблеми, але й вони можуть бути безкоштовно замінені у разі наявності аналогічних у сервісному центрі.

Посилання[ред.ред. код]