Запальничка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Сучасна запальничка.

Запальни́чка — невеликий портативний пристрій, що використовується для отримання полум'я. Складається з металевої чи пластикової ємності наповненої горючою рідиною чи стиснутим скрапленим газом, механізмом займання та гасіння, сопла.

Паливо[ред.ред. код]

Класична бензинова спалахуйка фірми Zippo


Найпоширенішими є зріджений нафтовий газ (пропан; бутан) або бензин.
В бензинових спалахуйках полум'я отримують від спалювання парів бензину. Із ємності з паливом пари бензину подаються(витягуються) гнотом завдяки його поглинаючим властивостям, що відбувається відразу після відкидання кришки запальнички. Гасіння полум'я проходить після закриття відкидної кришки. Такі спалахуйки легко наповнювати паливом.

В газових спалахуйках в ємностях для палива зберігається в зрідженому стані газ. Газ виходить зазвичай після натискання кнопки, яка відкриває клапан ємності і тиск викликає викид газу і змішування його з повітрям. Полум'я гасять звільняючи від натискання кнопку, внаслідок чого закривається клапан та відключається газ. Бувають одноразові газові запальничики, а також ті, які можуть бути повторно заповнені.

Запалювальний пристрій[ред.ред. код]

Газова спалахуйка з кресальним пристроєм в розібраному вигляді

Для запалювання легкозаймистих речовин необхідна іскра. В сучасних спалахуйках це досягається двома шляхами.

Перший спосіб полягає у використанні в запалювальному пристрої металевого висікача в формі зубчастого коліщатка і кресального каменю. Кресальними каменями служать пірофорні сплави (Фероцерій). Від обертання висікача відбувається стирання кресального каменю внаслідок чого пірофорний сплав самозаймається (висікається багато іскор). У випадку намокання цього механізму, на цей час унеможливлюється отримання полум'я, що і є головним недоліком зазначеного механізму.

Другий спосіб полягає в одержанні електричних іскор (або електричного розряду). В цьому випадку застосовуються або гальванічні елементи, або (найчастіше) п'єзоелектрика. Такі запальнички, стійкі до впливу вологи, оскільки отримання полум'я проходить від натискання однієї кнопки.

В спалахуйках бувають і інші принципи дії для запалювання: займання дротом, розжареного електричним струмом; каталітичний підпал парів органічних речовин.

Див. також[ред.ред. код]