Абкляч
Абкляч (від нім. Abklatsch — копія, підробка), або дзеркальний відбиток, — у філателії дзеркальне зображення малюнка на зворотному боці марки, яке може виникати при друкуванні друкарських (марочних) аркушів.
Зазвичай абкляч виникає внаслідок порушення нормальної роботи друкарської машини: відбиток з друкарської форми потрапляє на проміжний циліндр, а потім під час робочого ходу на зворотний бік аркуша. Інша причина виникнення абкляча — використання жирної густої фарби і пористого крихкого паперу. Фарба наскрізь просочує папір і проступає на зворотному боці[1][2]. Те ж саме станеться при перетискуванні, якщо аркуш з фарбою, яка ще не просохла, «накрити», іншим аркушем. У усіх цих випадках також говорять про відбруднювання[3].
Абкляч може бути повним, частковим, по усіх або тільки по одній фарбі. Він може бути прямим або перевернутим. Не є абклячем прямий друк на клейовому боці марки, коли гумований аркуш потрапляє в машину клейовим боком до друкарської форми. Абкляч вважається різновидом поштової марки і включається в експонати традиційної філателії. Останнім часом у зв'язку з поліпшенням техніки друкування марок абкляч зустрічається украй рідко.[1]
Абкляч на аркушах безномінальних марок Білорусі | |
---|---|
- Горцев П.Декілька слів про так звані «промаслені» марки [Архівовано 24 червня 2008 у Wayback Machine.] // Північно-кавказький колекціонер. — Ростов-на-Дону, 1928. — № 1. — С. 9.
- - p/ малюнок. Російсько-англійський тлумачний словник термінів філателій - П. Юный филателист. Белпочта. Архів оригіналу за 13 лютого 2012. Процитовано 21 жовтня 2009.
- ↑ а б Азбука филателиста // Филателия. — 1992. — № 1. — С. 52—53.
- ↑ Шаблон:Книга:Большой филателистический словарь
- ↑ Шаблон:Книга:Филателистический словарь Граллерта и Грушке