Аксіопедагогіка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Аксіопедагогіка – це наука прикладного характеру, яка ґрунтується на психолого-педагогічному та філософському знаннях. Аксіопедагогіка узагальнює систему психолого-педагогічних та філософських знань про людину як особливий психофізіологічний феномен та найвищу цінність суспільства. Передумовою виникнення аксіопедагогіки є ціннісна концепція, запропонована у роботах вітчизняних (І. Бех, М. Євтух, І. Зязюн, О. Савченко, С. Сисоєва та ін.) і зарубіжних (J. W. Atkinson , R. Inglehart , A. Maslow , M. Rokeach , G. Haydon , S. Schwartz , М. Яницкий та ін.) вчених, в епіцентрі яких розташовані класичні результативно-ціннісні теорії з вивчення мотивації до освіти і науки як загальнолюдських цінностей.

Об’єктом дослідження аксіопедагогіки є особливості генези, функціонування та формування ціннісно-смислової сфери педагога в процесі професійної підготовки.

Предметом аксіопедагогіки є дослідження:

1. Передумов та чинників становлення ціннісно-смислової сфери педагога.

2. Змісту, структури та особливостей ціннісно-смислової сфери педагога як психофізіологічного та аксіологічного феномену.

3. Закономірностей, етапів та рівнів сформованості ціннісно-смислової сфери педагога у процесі професійної підготовки та діяльності.

4. Форм та методів ціннісної мотивації як чинника ефективного набуття професійних компетенцій.

5. Системи цінностей, обґрунтованих з точки зору філософської та педагогічної науки, що визначає спрямування професійної діяльності педагога та забезпечує психодіагностичний супровід його життя.

Аксіопедагогіка покликана виконувати цілу низку важливих суспільних функцій :

1) пізнавально-методологічну функцію, що пов'язана з фундаментальними завданнями пізнання феномену ціннісно-смислової сфери педагога та проблеми її формування та корекції;

2) світоглядну функцію, що зумовлена філософським та педагогічним змістом аксіопедагогіки, який відкриває шлях до позитивних трансформацій ціннісно-смислової сфери педагога у процесі професійної підготовки та діяльності;

3) освітньо-виховну функцію, що спрямована на практичне застосування та реалізацію різноманітних форм та методів ціннісної мотивації як чинника ефективного набуття професійних компетенцій педагогом-початківцем (студентом педагогічних ВНЗ );

4) практично-регулятивну функцію, яка має прикладний характер і безпосередньо пов'язана з вирішенням актуальних завдань пошуку та формування системи цінностей, що визначатиме гуманістичне спрямування професійної діяльності педагога та забезпечуватиме психодіагностичний супровід його професійної діяльності та повсякденного життя.

Аксіопедагогіка постає у теоретичній та навчальній формах.

Теоретична аксіопедагогіка функціонально має завданням пошук, формування та осмислення змісту структури та особливостей ціннісно-смислової сфери педагога як психофізіологічного та аксіологічного феноменів, а також з’ясуванням закономірностей, етапів та рівнів сформованості ціннісно-смислової сфери педагога у процесі професійної підготовки та діяльності.

Аксіопедагогіка як навчальна дисципліна має на меті інкорпорацію новітніх гуманістичних, морально-етичних цінностей та імперативів мислення у свідомість, вміння та навички студентів педагогічних ВНЗ як майбутніх представників педагогічного співтовариства. Серед найактуальніших завдань аксіопедагогіки як навчальної дисципліни є створення проблемно-орієнтованої освіти на ґрунті комплексу психолого-педагогічних та філософських знань з метою формування гуманістично зорієнтованої ціннісно-смислової сфери педагога в процесі професійної підготовки.

Історія

[ред. | ред. код]

Засновником нового педагогічного напряму «аксіопедагогіка» є професор Юрій Володимирович Пелех, доктор педагогічних наук, проректор з наукової роботи і міжнародних зв'язків Міжнародного економіко-гуманітарного університету імені академіка Степана Дем’янчука, м. Рівне (Україна).

Джерела

[ред. | ред. код]

1. Пелех Ю.В. Ціннісно-смисловий концепт професійної підготовки майбутнього педагога: монографія / Ю.В. Пелех; за редакцією М.Б.Євтуха. – Рівне : Тетіс, 2009. – 400 с.

2. Пелех Ю. В. Аксіопедагогіка: інтелектуальна відповідь на виклики суспільства / Ю. В. Пелех // Педагогічна газета . – 2009. – № 10 (183). – С. 6.

3. Пелех Ю. В. Аксіопедагогіка: простір для інноватики і сенсотворчості / Ю. В. Пелех // Освіта. – 2009. – № 46–47, 4–11 листопада. – С. 6.

4. Пелех Ю. В. Роль аксіологічної похідної як педагогічно сущого в полісистемній структурі підготовки майбутнього вчителя: зарубіжний досвід / Ю. В. Пелех // Вища освіта України № 3 (додаток 1). – 2009. – Тематичний випуск «Педагогіка вищої школи: методологія, теорія, технології». – К. : Гнозис, 2009.– С. 242–247.