Екологічний шок
# Екологічний шок — різке порушення стану популяції, аж до її смерті, що виникає при раптовій зміні біотичних (напр., перенаселення) або абіотичних (напр., забруднення середовища) умов. Шокову хворобу в популяціях гризунів (масова загибель особин, зумовлена дуже підвищеною подразливістю, високою статевою напругою і повним виснаженням фізичних сил при надвисокій щільності популяції) описали Р. Грін і К. Ларсон (1938)[1].
# Екологічний шок — раптове усвідомлення суспільством екологічних труднощів в його соціально-екологічному розвитку. (За кордоном термін отримав широкий розвиток в 1970-і роки). Ці труднощі мають свою шкалу, засновану на силі несприятливих явищ у середовищі життя і їх природній і штучній оборотності. Розрізняють:
- екологічна криза (оборотні несприятливі явища, що утрудняють економічне зростання),
- екологічну катастрофу (важковідновлювані за тривалий час — багато десятків, сотні років — дуже несприятливі явища, що призводять до занепаду економічного розвитку, його подальшої неможливості до відтворення сприятливого природного середовища),
- екологічний колапс (практично незворотні природно-антропогенні явища, що виключають можливість самого існування людини в середовищі, що утворилося).
Проміжною фазою служить критичний стан (між кризою і катастрофою) при якому виявляється повна втрата ресурсів, що робить швидкість соціально-економічного розвитку нульовою, але втрата ресурсів ще оборотна або замінна за порівняно короткий час (лічені роки, мало коли десятки років).
- Біологічний словник / За ред. К. М. Ситника, В. О. Топачевського. — 2-ге вид. — К.: Голов. ред. УРЕ, 1986. — 679 с.
- Дедю И. И. Экологический энциклопедический словарь. — Кишинев, 1989.
- Кондратюк Е. М., Хархота Г. І. Словник-довідник з екології. — К.: Урожай, 1987. — 147 с.
- Словарь ботанических терминов / под общ. ред. И. А. Дудки. — Киев : Наукова думка, 1984. — 308 с. (рос.)
- Словарь-справочник по экологии / К. М. Сытник, А. В. Брайон, А. В. Гордецкий и др. — К.: Наук. думка, 1994. — 663 с.
- ↑ Green R.G., Larson C.L. A description of shock disease in thee snowshoe hare // Amer. J. Hyg. — 1938. — Vol. 28. — P. 190–212.
На цю статтю не посилаються інші статті Вікіпедії. Будь ласка розставте посилання відповідно до прийнятих рекомендацій. |