Кулісний механізм
Кулі́сний механі́зм (англ. coulisse mechanism) — шарнірний механізм, що перетворює обертовий або хитний рух у зворотно-поступальний або навпаки за допомогою рухомих ланок — куліси та кулісного каменя, які утворюють між собою поступальну (іноді обертальну при дуговій кулісі) кінематичну пару.
До найпоширеніших механізмів такого типу належать чотириланкові плоскі кулісні механізми, які залежно від третьої рухомої ланки бувають: кулісно-коромислові, кулісно-повзунні (двоповзунні), кривошипно-кулісні та двокулісні.
Кривошипно-кулісні механізми можуть мати обертову, хитну (коливну) або поступально рухому кулісу.
Кулісно-коромислові механізми отримуються з кривошипно-кулісних за умов обмеження кута повороту кривошипа і бувають з коливною і поступально рухомою кулісою і застосовують для перетворення руху а також у ролі синусних механізмів.
Кулісно-повзунні механізми призначені для перетворення коливального руху куліси у поступальний або навпаки і використовуються як тангенсні механізми у приладах.
В машинах знаходять застосування двокулісні механізми, що забезпечують рівність кутових швидкостей куліс при постійному куті між ними. Цю властивість використовують у муфтах, що допускають зміщення осей валів, що сполучаються (муфта Олдема).
Кулісні механізми застосовують у приводах верстатів, у механізмах розподілу пари парових машин, лічильно-розв'язувальних (синусних) пристроях, приладах тощо. Складні багатоланкові кулісні механізми знайшли застосування у системах регулювання наповнення циліндрів двигунів внутрішнього згоряння, реверсивних механізмах парових машин тощо.
- Кіницький Я. Т. Теорія механізмів і машин: Підручник. — К.: Наукова думка,2002. — 660 с. — ISBN 966-00-0740-Х
- Теорія механізмів і машин. Курс лекцій для студентів напряму підготовки 0902 «Інженерна механіка» денної та заочної форм навчання / Б. I. Червоний, Рівне: НУВГП, 2006. — 216 с.
- Кореняко О. С. Теорія механізмів і машин: Навчальний посібник / За ред. Афанасьєва М. К. — К.: Вища школа,1987. — 206 с.
- Попов С.В., Бучинський М.Я., Гнітько С.М., Чернявський А.М. Теорія механізмів технологічних машин: підручник для студентів механічних спеціальностей закладів вищої освіти. Харків: НТМТ, 2019. 268 с.
- «Кулісний механізм» [Архівовано 10 листопада 2016 у Wayback Machine.] в УРЕ.