Ленцман Поліна Олександрівна

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ленцман Поліна Олександрівна
Народилася1907[1]
Первомайське, Кримська АРСР
Померла22 червня 1990(1990-06-22)[1]
Країна СРСР
 Російська імперія
Діяльністьселянка
Нагороди

Поліна Олександрівна Ленцман (до шлюбу Кріскум[2]; 1907(1907) — 1990) — кримська селянка естонського походження, праведниця народів світу[3].

Народилася в естонській родині в селі Джурчі (нині Первомайське) в Криму. Більшість жителів села мали німецьке коріння, і завдяки їм Поліна ще в дитинстві вивчила німецьку мову. Після шлюбу з Йоганом Ленцманом переїхала в село Берегове, Бахчисарайського району. У цьому селі жило багато естонців. Там у Поліни народилося троє дітей.

Восени 1941 року німецькі війська окупували Крим та 30 жовтня увійшли в Берегове. Вони почали розшукувати і вбивати євреїв.

Поліна і її син Георгій (також визнаний праведником) врятували єврейську вчительку Діну Кругликову, видавши її за росіянку і поручившись перед німцями. Поліна добре знала німецьку мову, і їй вдалося переконати німців. Свою правоту Поліна аргументувала тим, що, будучи матір'ю трьох дітей, вона не стала б ризикувати життям і брехати на захист Діни. Німці відпустили Діну, зажадавши від неї з'явитися на наступний день у відділок з документами, що підтверджують її національність. Але, на наступний день німецькі солдати покинули село і попрямували до Севастополя, де йшли запеклі бої. Згодом вона сховала в своєму будинку Діну, а також допомогла роздобути їй паспорт, де було зазначено, що Діна — росіянка. Діна і її син Геннадій, що народився у 1942 році, жили в будинку Поліни Ленцман до приходу Радянської армії[2].

Після приходу радянської влади Поліна була заарештована НКВД за підозрою у співпраці з німцями, але була звільнена, оскільки односельці свідчили про її діяльність в період окупації.

Померла 22 червня 1990 року .

Інститутом Катастрофи і героїзму Яд Вашем визнана праведником світу 3 липня 2003 року — посмертно.

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. а б в The Righteous Among the Nations Database
  2. а б Людмила Никифорова. Последний «весенний человек» из «Rannaküla» // EESTLASED. Krimmi 18 Sügis 2009 ОБРАЗОВАНИЕ. Ukraina eestlased Tallinnas XXV laulu- ja XVIII tantsupeol. Специальный выпуск.. — 2009. — 6 листопада. — С. 3. Архівовано з джерела 2 березня 2020. Процитовано 16 березня 2021.
  3. Українські праведники (PDF). Архів оригіналу (PDF) за 2 травня 2022. Процитовано 16 березня 2021.

Посилання

[ред. | ред. код]