Караван-сарай: відмінності між версіями

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[неперевірена версія][неперевірена версія]
Вилучено вміст Додано вміст
Turzh (обговорення | внесок)
Нова сторінка: '''Карава́н-сара́й''' ({{lang-fa|كاروان}} ''кар(е)ван'' + тюркськ.. ''сарай'' палац) — заїж...
 
Turzh (обговорення | внесок)
Рядок 9: Рядок 9:
===Джерела===
===Джерела===
{{УРЕ}}
{{УРЕ}}
{{викисклад-кат|Caravansarais}}
{{Caravansarais}}


[[Категорія: Історія]]
[[Категорія: Історія]]

Версія за 18:02, 3 березня 2008

Карава́н-сара́й (перс. كاروانкар(е)ван + тюркськ.. сарай палац) — заїжджий двір для караванів на торгових шляхах і в містах Переднього Сходу, Середньої Азії, Закавказзя тощо.

Караван-сарай в Караджі

Карван-сараї відомі з 2 - 1-го тисячоліття до нашої ери, особливо поширені за Середньовіччя у IX - XV століттях, окремі функціонували до ХІХ століття.

Караван-сараї являли собою прямокутне подвір'я з приміщеннями в один або кілька ярусів для роміщення людей і короткочасного зберігання краму. Часто всередині не було жодного начиння, адже мандрівники повинні були мати все з собою - постіль і килими, а також припаси для себе і своїх тварин. Проте нерідко була вода, або караван-сарай розташовувався біля джерела чи криниці. Тварин ставили на подвір'ї, але частіше у спеціально відведеній для цього загорожі.

Нерідко караван-сараї враховували можливість нападу і будувалися з міцного каміння, щоб відбити його або перечекати недовгу облогу. Зовнішні кам'яні стіни караван-сараїв могли бути прикрашені багато оздобленими порталами входів. На перетині важливих шляхів і у великих містах караван-сараї являли справжню подобу сучасних готелів з наданням додаткового сервісу (харчування, бані, пункти обміну і торгівлі тощо).

Джерела

Українська радянська енциклопедія : у 12 т. / гол. ред. М. П. Бажан ; редкол.: О. К. Антонов та ін. — 2-ге вид. — К. : Головна редакція УРЕ, 1974–1985. Шаблон:Caravansarais ru Караван-сарай