Головна редакція Української радянської енциклопедії

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Головна редакція Української радянської енциклопедії
Держава СРСР
Засновано1957
Ліквідовано1989
НаступникЕнциклопедичне видавництво
Код
Держкомвидава
СРСР
[ru]
222

Будівля видавництва по вулиці Леніна 51 (нині Богдана Хмельницького) у Києві

Головнá редáкція Украї́нської радянської енциклопèдії — українське видавництво, що за радянських часів діяло в місті Києві.

Історія заснування

[ред. | ред. код]

1944 року з'явилися спроби поновити діяльність видавництва «УРЕ», яке існувало в 19271934: Рада міністрів УРСР видала постанову про заснування (повторне) Головної редакції УРЕ в Києві, було складено кошторис на видання десяти томів енциклопедії, але через неможливість послуговування доробком попередників і несприятливу політичну ситуацію 1947 установу знову було розформовано без офіційного пояснення причин. Від 1949 питання про потребу видання в Україні власної універсальної енциклопедії порушували М. Бажан, О. Богомолець, М. Рильський, П. Тичина. Після виходу в світ у діаспорі (1956) першого тому «Енциклопедії українознавства» під редакцією В. Кубійовича компартійне керівництво нарешті дало добро на створення (а насправді — відновлення) власного енциклопедичного видавництва — Головної редакції УРЕ. Це сталося 17 грудня 1957 року.

Керівництво

[ред. | ред. код]

Головним редактором Української радянської енциклопедії (фактичним керівником Головної редакції УРЕ) у 19571983 був академік Микола Бажан, натхненник створення видавництва. Після смерті М. Бажана обов'язки головного редактора 19831986 виконував Анатолій Кудрицький. У 19861989 головний редактор УРЕ — академік Федір Бабичев1989 — голова Науково-редакційної ради видавництва).

Діяльність

[ред. | ред. код]

У 19571974 установа перебувала у складі АН УРСР, з 1974 — в системі Держкомвидаву УРСР (рос. Госкомиздат, попередник Державного комітету телебачення і радіомовлення України).

У складі Головної редакції УРЕ діяли Головна редакція Зводу пам'яток історії та культури УРСР і Головна редакція Книги пам'яті України (нині — Пошуково-видавниче агентство «Книга Пам'яті України»).

На час відновлення у 1957 році в штаті видавництва налічувалося 230 співробітників, на 1986 рік — 208.

У 1989 Головну редакцію УРЕ реорганізовано у видавництво «Українська радянська енциклопедія» імені М. П. Бажана.

Упродовж 19571989 років випущено понад 150 назв видань, серед них:

Також видано цілу низку галузевих довідників і словників, а також лінгвістичних словників — перекладних, іншомовних слів тощо.

Приміщення

[ред. | ред. код]

Видавництво з 1959 року містилося в будинку по вулиці Леніна (тепер — вул. Б. Хмельницького), 51-а (пам'ятка історії кін. 19—поч. 20 ст. — будинок Вищих жіночих курсів). Нині в будівлі розміщуються Державна наукова установа «Енциклопедичне видавництво», Пошуково-видавниче агентство «Книга Пам'яті України», інші установи та організації

Див. також

[ред. | ред. код]

Джерела

[ред. | ред. код]
  1. Кіпоренко Микола. Крах. Сторінки з історії престижного видавництва[недоступне посилання з квітня 2019]
  2. Головна редакція Української Радянської Енциклопедії // Київ: енциклопедич. довідник / За ред. А. В. Кудрицького. — К. : Гол. редакція УРЕ, 1985.