Албанська партія праці

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Ppshsymbol1981.png

Алба́нська па́ртія пра́ці (АПП) (алб. Partia e Punës e Shqipërisë (PPSh)) — створена 8 листопада 1941 в Тірані в умовах окупації Албанії фашистською Італією внаслідок об'єднання комуністичних груп, що виникли в 30—40-і рр. в ряді міст країни.

Історія[ред.ред. код]

До листопада 1948 АПП мала назву Комуністична партія Албанії (КПА). Тимчасовий Центральний Комітет КПА очолив Енвер Ходжа. КПА створювалась як партія нового типу, що забезпечило їй керівну роль у визвольній боротьбі алб. народу. З моменту заснування партія спрямувала свої зусилля на мобілізацію і об'єднання народ. мас Албанії на боротьбу з італійськими загарбниками та їхніми прислужниками з феод.-буржуазного табору.

16 вересня 1942 під керівництвом КПА в місті Пезі було створено Національно-визвольний фронт (НВФ), який об'єднав усі антиімперіалістичні сили алб. народу За ініціативою КПА та НВФ восени 1942 в Албанії було створено кілька десятків партизанських загонів, які завдавали дошкульних ударів італ. фашистам.

У березні 1943 в м. Лабіноті була скликана Перша всеалбанська конференція КПА, яка обрала постійний ЦК і визначила лінію партії в боротьбі за національне і соціальне визволення Албанії. 10 липня 1943 під керівництвом КПА на основі партизанських загонів було створено Національно-визвольну армію (НВА). КПА була організатором народно-демократичних органів влади, що створювались на території визволених районів Албанії. Національно-визвольна боротьба алб. народу, яку очолювала КПА, привела 29 листопада 1944, в умовах розгрому Радянським Союзом фашистської коаліції, до повного визволення Албанії і встановлення в країні народно-демократичної влади

Під керівництвом КПА і при братній допомозі СРСР було відбудовано народне господарство Албанії, здійснено соціально-економічні перетворення.

З'їзди[ред.ред. код]

І з'їзд КПА (8—22 листопада 1948) підвів підсумки діяльності партії за період 1941, розглянув дворічний план економіч. і культ. будівництва (1949–1950). З'їзд визначив завдання корінної перебудови партійно-організаційної та масово-політичної роботи партії, затвердив статут партії та нову назву КПА — Албанська партія праці (АПП).

II з'їзд АПП (31 березня — 7 квітня 1952) розглянув підсумки розвитку народ, господарства Албанії, затвердив перший п'ятирічний план розвитку народ. господарства (1951–1955).

III з'їзд АПП (25 травня — 3 червня 1956) затвердив директиви по другому п'ятирічному плану (1956–1960), вніс зміни в статут партії. З'їзд схвалив історичні рішення XX з'їзду КПРС (1956). Делегація АПП взяла участь в Нараді представників комуністичних і робітничих партій соціалістичних країн (14—16 листопада 1957) в Москві і підписанні Декларації, а також в Нараді комуністичних і робітничих партій (16—19 листопада 1957) в Москві, на якій був прийнятий Маніфест Миру.

Склад і органи[ред.ред. код]

АПП налічує понад 50 тис. членів і кандидатів (1958).

Перший секретар ЦК АПП — Енвер Ходжа.

Видання[ред.ред. код]

Центральний орган АПП — газета «Зері і популіт» («Голос народу»), теоретичний орган — «Руга є партіє» («Шлях партії»).

Література[ред.ред. код]

Gnome globe current event.svg
Ця стаття застаріла. Будь ласка, допоможіть Вікіпедії, додавши до неї інформацію, що була недоступна раніше. (січень 2007)


Політичні партії і рухи Це незавершена стаття про політичні партії.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.