Бамбук

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Bambusinae
Бамбуковий ліс в Японії
Бамбуковий ліс в Японії
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Зелені рослини (Viridiplantae)
Відділ: Streptophyta
Надклас: Покритонасінні (Magnoliophyta)
Клас: Однодольні (Liliopsida)
Порядок: Тонконогоцвіті (Poales)
Родина: Тонконогові (Poaceae)
Підродина: Бамбукові (Bambusoideae)
Триба: Бамбуки (Bambuseae)
Різноманіття
Біля 92 родів та 5,000 видів

Бамбу́к (лат. Bambusinae) — численні рослини підгрупи Bambuseae із родини дерево

Gramineae, що ростуть переважно в тропічних і субтропічних країнах.

Опис[ред.ред. код]

Окремі екземпляри сягають висоти 36 м. Стовбури порожнисті і складаються із секцій, можуть використовуватися для виробництва меблів, внутрішньої обробки будинків, будівництва човнів. Молоді пагони їстівні; зі стебел роблять папір.

Ботанікам відомі близько 92 родів бамбуків, а кількість різновидів (від карликових до високих) сягає 5 000. Майже всім бамбукам притаманне пришвидшене зростання, швидкий розвиток. Адже бамбуки продовжують рости і після заходу сонця. Полюбляють вологі і добре дреновані землі. Раз на 40 чи 120 років (в залежності від різновиду) бамбук цвіте, дає насіння і масово гине.

В Азії бамбуки мають велику життєздатність і протидію несприятливим умовам навколишнього середовища. Деякі різновиди ростуть в горах на висоті до 5 000 метрів над рівнем моря і витримують морози до 24 градусів за Цельсієм. В Західній Європі, незважаючи на території з субтропічним кліматом, до 19 століття бамбуки не росли.

Бамбуки в Західній Європі[ред.ред. код]

Ботаніка була улюбленою наукою в Європі з кінця 17 століття. Виникають оранжереї і невеликі ботанічні сади, що пов'язане з розквітом садово-паркового мистецтва. Виникають і колекції рослин у Франції, Голландії, Англії, Російській імперії.

Лише з появою швидкісних кораблів перші зразки коріння бамбука вдалося перевезти в тогочасну царицю морів Англію у 1827 році. Зазвичай коріння не витримувало довгого перевезення і вмирало.

Спроби отримати плантацію бамбуку зробив і француз негоціант, постачальник прянощів, Ожен Мазе́ль. У 1855 р. йому нарешті вдалося придбати ділянку землі в Південній Франції біля містечка Андюз. Адже там був субтропічний клімат і більш-менш сприятливі землі. Воду додали каналом від місцевої річки. Так з'явились плантації бамбуку у Франції. Мазель збанкрутів і був вимушений продати свій бамбуковий сад у 1890 р. Але його діло підхопили інші і бамбук отримав поширення в Європі.

Розповсюдження у світі[ред.ред. код]

В 20 столітті стало відомо, що бамбуки ростуть на всіх континентах, окрім Антарктиди. Різновиди бамбуку ростуть навіть на висоті 4.000 метрів над рівнем моря в горах Гімілаї та Анди.

Перевезення рідких чи зникаючих видів тварин в зоопарки теж сприяє розповсюдженню бамбуків. Власні плантації бамбука отримав, наприклад, зоопарк в столиці Шотландії, місто Единбург, після того як туди перевезли велетенських панд з Китаю, головних «споживачів» бамбуку. Плантації бамбуків має і Голландія. В Німеччині діє фірма, що спеціалізується на постачанні кормів в зоопарки, серед який і різні види бамбуків. Адже бамбук — рослинна їжа не тільки для панд, а і для гірських горил Центральної Африки, для бамбукових лемурів острову Мадагаскар. Молоді пагони і насіння бамбуку, багате природними цукрами — їжа азійських пацюків, чисельність яких стрімко зростає в роки визрівання бамбукового насіння перед масовим вимиранням та відразу після нього. Мешканці країн Азії не можуть ігнорувати періоди масового розпліднення пацюків і через втрати врожаїв рису, який теж поїдають пацюки, і через загрозу розповсюдження особливо небезпечної інфекції — чуми.(Країни Азії — природне вогнище чуми).

Бамбук в Україні[ред.ред. код]

Бамбук. Ялта. Крим.

В Україні бамбук росте в парку дачі Раєвського, на території музею А. П. Чехова в Ялті і ботанічних садах Криму.

В 1964 році у Нікітському ботанічному саді існував гай різних бамбуків, які в місяць виростали до 6 метрів у висоту чи 20 сантиметрів на добу.[1]

Застосування[ред.ред. код]

З них виготовляли вази, стакани і дуже міцні балки для будівель.[1] Мягкі пагони можна використовувати в їжу відвареними.[1] У Китаї пагони бамбука подають до будь-якого страви , як у нас картоплю.[1]

Галерея[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. а б в г (рос.)Верзилин Николай Михайлович По следам Робинзона. Сады и парки мира. — Л.: Детская литература., 1964. — 576с. (с.:413)

Література[ред.ред. код]

Інтернет-ресурси[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]