Батоліти

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Half Dome, a granite monolith in Yosemite National Park and part of the Sierra Nevada batholith.
Góra Half Dome, granitowy monolit w Parku Narodowym Yosemite i fragment gór Sierra Nevada - powstałe w wyniku intruzji batolitowej

Батолі́ти (від грец. bathos глибина і lithos камінь)  — форма залягання глибинних магматичних гірських порід; великі інтрузивні тіла (площа понад 200 км²), складені головним чином гранітоїдами, що залягають серед осадових товщ порід у ядрах антикліноріїв.

Батоліт є результатом проплавлення магмою гірських порід. На поверхні з'являються тільки після зносу (денудації) покриваючих шарів.

Батоліти, як правило, орієнтовані своєю довгою віссю паралельно простяганню складчастих структур. Контакти з боковими (вмісними) породами можуть бути узгодженими і січними.

Батоліти досягають 2000 км в довжину і більше 1000 км завширшки. До гранітних батолітів приурочені родовища руд олова, вольфраму, золота і багатьох інших металів.

Питання про форму і походження батолітів є дискусійним.

В Україні відомі Б.: Уманський, Житомирський, Богуславський, Мокро-Московський та ін.

Дотичні терміни[ред.ред. код]

ЕМБАТОЛІТОВИЙ (рос. эмбатолитовый, англ. embatholithic, нім. embatholithik) – той, що знаходиться серед вивержених порід у верхній частині батоліта (про мінерал і мінеральний комплекс).

ЕНДОБАТОЛІТОВИЙ, (рос. эндобатолитовый, англ. endobatholithic, нім. endobatholithik) – той, що знаходиться серед вивержених порід у глибинній частині батоліту (про мінерал і мінеральний комплекс).

ЕПІБАТОЛІТОВИЙ, (рос. эпибатолитовый, англ. epibatholithic, нім. epibatholithik) – той, що знаходиться серед вивержених порід у верхній частині батоліта, недалеко від земної поверхні (про мінерал і мінеральний комплекс).

Література[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]