Брагман

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Статті на тему
Індуїзм

Aum

Історія ·  Пантеон

Вайшнавізм ·  Шайвізм
Шактизм ·  Смартизм

Дхарма ·  Артха ·  Кама
Мокша ·  Карма ·  Самсара
 ·  Яджня ·  Мантра
Йога ·  Тантра · Бгакті ·  Бгакті-йога · Майя
Пуджа ·  Мандір ·  Санскрит ·  Тримурті

Веди ·  Упанішади
Рамаяна ·  Махабхарата
Бгаґавад-Ґіта ·  Пурани
 ·  Веданґа
інші

Близькі теми

Космологія
Філософія
Міфологія
Індуїзм за країнами
Ґуру і святі
Календар ·  Свята Термінологія
Аюрведа ·  Джйотиша

Портал «Індуїзм» Hindu swastika

Брагман[1] (санскр. ब्रह्मन् від санскр. बृह्, брг, «зростати, наростати» і санскр. मन्, ман, «відбивати, вірити, мислити») — в індуїзмі абсолютний дух, всесвітня душа, першооснова всіх речей і явищ. Аналог середземноморської концепції абсолютного Бога або гегелівського абсолютного духу. Незмінна, безмежна, повсюдна і трансцендентна дійсність, буття. Складає основу речовини, енергії, часу, простору та всіх сутностей у Всесвіті.

«Незмінна реальність серед та за межами світу», яка «не може бути точно визначена». Брагман був описаний на санскриті як сат-чит-ананда (буття-свідомість-блаженство) і, як вища реальність.

Брагман визначають як Атман, персональний, безособовий та / або Пара Брагман, в залежності від філософської школи.

Згідно Адвайта, звільнена людська істота (джіванмукта) усвідомив Брагман, як його або її власної істинної самості.

Іша Упанішада каже: Аум — Це вищий Брагман нескінченно, і це зумовило Брагман нескінченним. Нескінченні виходить з нескінченною. Якщо відняти нескінченне від нескінченного, нескінченне залишається один.

Брагману не може бути дано ніяке позитивне визначення, дати йому характеристику можна тільки через заперечення: нескінченний, незмінний, непорушний.

Брагман — це всесвітня душа, злиття з якою і розчинення в якій прагне індивідуальна душа, атман. Розрізняють Сагуна Брагман — Абсолют із якостями (гунами) та Ніргуна Брагман — безформенний Абсолют, без гун.

Філософські школи веданти для пояснення Брагману[ред.ред. код]

Брагман описується перш за все у Веданта-сутрі та її коментарі Шрімад-Бгагаватам. Оскільки існують різні школи веданти, Брахман також описується по-різному. Найлегше зрозуміти Брахман або Вішну, якщо вивчати тексти Шрімад-Бгагаватам, оскільки їх записав Вйасадева спецально, щоб пояснити веданту. Власне, Веданта-сутра починається зі слів «атхато Брахман джіджняса» тобто «тепер настав час запитувати (істиного духовного учителя) про Абсолютну Істину, Брахмана (Вішну)». Шрімад-Бхагаватам також починається цими словами, але Шрімад-Бгагаватам — важливіша за веданту, у тому розуміннні, що Бхагаватам має у собі все, що є у веданті і більше — пояснення її і коментар самого Вйасадеви (автора Вед). Шрімад-Бхагаватам описує що Абсолютна

  1. санск. ब्रह्मन् Bráhman Брагман
    кит. Fàn Фан
    яп. ぼん Бон