Біплан

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Ан-3

Біплан (фр. biplan від лат. bis — двічі та planum — площина) — літальний апарат, що має дві несучі площини, розміщені одна над одною. Така конструкція дозволяє отримати велику площу крил і підіймальну силу при меншому розмірі крила, що дуже важливо при недостатній міцності. Недоліком є підвищений аеродинамічний опір. Була дуже популярна на зорі авіації, але поступово зійшла нанівець протягом 30-х рр.

Варіант біплана з площинами розташованими не одна над одною називають біплан-тандем. Така схема не поширена.

Один з найвідоміших біпланів в СРСР - знаменитий «кукурузник» Ан-2.

Переваги[ред.ред. код]

Поділ несучої площі на дві площини благотворно позначається на габаритах літака, що в свою чергу викликає зменшення загальної ваги, а також вертикального і горизонтального моментів інерції. Зменшення моментів інерції позитивно позначається на маневреності апарату. Додатковий виграш у вазі може дати використання розчалювання коробки крил. Расчаленная крильові коробка може бути реалізована у вигляді статично не визначної конструкції, що дає додатковий запас надійності. Практика також показала більшу, ніж у монопланів, стійкість до зриву потоку з крила, пояснюється тим, що в першу чергу зрив починався на верхньому, як правило, винесеному вперед по польоту і встановленому з великим кутом атаки, крилі. При цьому, нижнє крило продовжувало виконувати несучі функції. Замість зриву в штопор правильно побудований біплан просто опускає ніс і набирає необхідну для створення підйомної сили швидкість. Як перевагу в певних умовах, можна також назвати низькі швидкості зльоту / посадки і, як наслідок, невелика необхідна довжина злітно-посадкової смуги.

Недоліки[ред.ред. код]

Основним недоліком біплана в порівнянні з монопланом є більш високий «профільний опір», викликаний наявністю двох крил. Опір системи підкосів і розчалок, яке приписується біпланам, скоріше притаманне найбільш раннім конструкціям літаків, а не самій схемі. В історії є приклади біпланів з обома «чистими» (без підкосів і розчалок) крилами. Як недолік при деяких компонуваннях апарату може також виступати обмеження огляду крилами, а також не найвидатніші аеродинамічні якості.

Див. також[ред.ред. код]


Авіація Це незавершена стаття з авіації.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.