Дронтові

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Дронтові
Уявний малюнок дронта (Raphus cucullatus)
Уявний малюнок дронта (Raphus cucullatus)
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Тварини (Metazoa)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Птахи (Aves)
Ряд: Голубоподібні (Columbiformes)
Родина: Голубові (Columbidae)
Підродина: Дронтові (Raphinae)
Роди/види
Посилання
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 187131
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Raphidae

Дронтові (Raphidae) — вимерла родина птахів ряду голубоподібних. Родина була поширена на території островів Маврикій та Реюньйон.

Існують свідчення, що представники (зокрема дронт) мали масу до 30 кг.

До кінця XVIII століття всі види дронтових були повністю винищені людиною і завезеними їм тваринами.

Спосіб життя[ред.ред. код]

Дронти були нелітаючими птахами завбільшки з гусака. Припускають, що доросла птаха важила 20-25 кг (для порівняння: маса індика — 12-16 кг), у висоту сягала метра. Лапи дронта з чотирма пальцями нагадували індичі, дзьоб масивний. На відміну від пінгвінів і страусів, дронти не вміли не тільки літати, а й добре плавати або швидко бігати: на островах не було сухопутних хижаків і боятися було нічого. У результаті багатовікової еволюції додо і його побратими поступово втратили крила — на них залишилося всього кілька пір'їн, а хвіст перетворився на маленький чубчик.

Дронти водилися на Маськаренських островах в Індійському океані. Мешкали в лісах, трималися окремими парами. Гніздилися на землі, відкладаючи одне крупне біле яйце.

Зникнення[ред.ред. код]

Дронти повністю вимерли з появою на Маськаренських островах європейців — спочатку португальців, а потім голландців . Полювання на дронта стала джерелом поповнення корабельних запасів, на острови були завезені пацюки, свині, кішки і собаки, які поїдали яйця безпорадного птаха. Для полювання на дронта до нього потрібно було просто підійти і вдарити палицею по голові. Не мав раніше природних ворогів, дронт був довірливий. Можливо, саме тому моряки привласнили йому ім'я «додо» — від простонародного португальського слова doudo (суч. doido, порт. порт. дурний, божевільний)[1]..

Довгий час маврикійського і родрігеського дронтів об'єднували в родину дронтових, так як їх спорідненість з іншими голубами довго залишалося невизначеною. Ці два види також поміщали в окремі монотипічні родини, Raphidae і Pezophapidae, відповідно, згідно з припущенням, що кожний з них розвивався самостійно. Останні остеологічні і молекулярні дані привели до прив'язки дронтових до підродини Raphinae, яке є частиною родини голубових.

Порівняльний аналіз гена цитохрома B і мРНК послідовності 12S, взятих зі стегнової кістки родрігеського дронта і передплесно маврикійського дронта, підтвердив їх тісну спорідненість і розміщення в межах родини голубових. Генетичні дані також показали, що грівастий голуб в Південно-Східній Азії є їх самим близьким родичем після Goura victoria і Didunculus strigirostris. Наступна кладограма показує близьку спорідненість Pezophaps solitaria в родині голубових, а також клади острівних ендеміків, згідно з Shapiro et al., 2002[2]
Goura victoria


Caloenas nicobarica
Pezophaps solitariaRaphus cucullatus
Didunculus strigirostris
Аналогічна кладограма була опублікована в 2007 році, вона відрізняється перевернутим становищем клад з Goura victoria і Didunculus strigirostris, а також включенням Otidiphaps nobilis і Trugon terrestris. У 2002 році дослідження показало, що дивергенція видів маврикійського і родрігеського дронтів відбулася на межі палеогену — неогену. Маскаренські острови (Маврикій, Реюньон і Родрігес) є островами вулканічного походження і мають віку менше 10 мільйонів років, тому предки дронта, швидше за все, вміли довго літати після відділення від свого родоводу. Відсутність травоїдних ссавців, які могли б конкурувати з дронтовими за ресурси на цих островах, дозволило родрігеському і маврикійському дронтам досягти великих розмірів. ДНК, узята в Оксфорді з опудала дронта, опинилася в поганому стані, і не використовувалася в дослідженнях викопних решток, тому дані про розмір птахів ще потребують незалежній перевірки.

Примітки[ред.ред. код]

  1. «Dodo skeleton find in Mauritius». BBC News. 2006-06-24. Архів оригіналу за 2012-02-13. Процитовано 2006-08-28. 
  2. Shapiro et al., 2002