Карбонати

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Модель карбонату CO2−3

Карбонати (рос. карбонаты, англ. carbonates, нім. Karbonate n pl) - солі й етери вугільної кислоти (наприклад, сода, поташ).

Розрізняють нормальні (середні) солі з аніоном СО2-3 (наприклад, К2СО3) та кислі (гідрокарбонати) з аніоном НСО3-(напр. КНСО3). У воді розчинні нормальні солі лужних металів, амонію й талію і майже всі гідрокарбонати. К. можна поділити на штучні (одержувані в технологічних процесах) та природні. Поширені природні К. мінерали кальцит і доломіт. За походженням більшість природних К. є продуктами вивітрювання і седи-ментації. Значна частина їх виникає також при ендогенних процесах у гідротермальних жилах. Застосовують К. у будівництві, хімічній промисловості, в оптиці тощо.

Усі карбонати, за винятком карбонатів лужних металів і амонію, у воді нерозчинні. Більшість карбонатів при нагріванні розкладаються, не плавлячись, на оксид відповідного металу і діоксид вуглецю. Наприклад:

  • MgCO3 = MgO CO2

Карбонати лужних металів у термічному відношенні значно стійкіші і їх можна нагрівати до плавлення без розкладу.

Гідрокарбонати, на відміну від карбонатів, у воді розчинні. Вони можуть утворюватись при сумісній дії CO2 і H2O (H2CO3) на нормальні карбонати. Наприклад:

  • CaCO3 + CO2 + H2O = Ca(HCO3)2

У термічному відношенні гідрокарбонати менш стійкі за карбонати і вже при незначному нагріванні розкладаються, переходячи в нормальні солі:

  • 2NaHCO3 = Na2CO3 + H2O + CO2
  • Ca(HCO3)2 = CaCO3 + H2O + CO2

При дії на карбонати і гідрокарбонати сильних кислот вони, як солі слабкої і нестійкої кислоти, легко розкладаються з виділенням діоксиду вуглецю:

  • BaCO3 + 2HCl = BaCl2 + H2O + CO2
  • ΝaHCO3 + HCl = NaCl + H2O + CO2

З солей карбонатної кислоти найбільше практичне значення мають карбонат натрію (сода кальцинована) Na2CO3, карбонат калію (поташ) K2CO3, гідрокарбонат натрію (питна сода) NaHCO3 і карбонат кальцію (вапняк, крейда, мармур) CaCO3.

Див. також[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]