Крикет на літніх Олімпійських іграх 1900

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Крикет
на Літніх Олімпійських іграх 1900
Споруда Vélodrome de Vincennes
Дата 19-20 серпня
Учасників 24 з 2 країн
Призери
gold medal    Велика Британія
silver medal    Змішана команда

19–20 серпня на Велодромі де Венсен відбувся турнір з крикету, який проходив у рамках Літніх Олімпійських ігор 1900 року. Єдиний матч турніру був зіграний між командами, що представляли Велику Британію та Францію, в якому перемогла команда Великої Британії. Команда французького клубу включала щонайменше 11 громадян Великої Британії, двоє з яких народилися у Франції, і тому вона вважається змішаною командою[1].

Спочатку команди, що представляли Бельгію, Францію, Велику Британію та Нідерланди, мали змагатись у турнірі.

Після зняття Бельгії та Нідерландів з турніру, Велика Британія могла зіграти з Францією в одному єдиному матчі. Жодна з команд не була відібрана на національному рівні: британська команда була гастролюючим клубом «Девон і Сомерсет Вондерерс». Тоді як французька команда це союз французьких спортивних товариств, який складався переважно з британських експатріантів, які проживають у Парижі.

Це була єдина олімпіада, де крикет був частиною офіційної програми[2].

Передумова[ред. | ред. код]

Крикет був запланований як подія на перших сучасних Олімпійських іграх, літніх Олімпійських іграх 1896 року, внесених до початкової програми Ігор в Афінах, але через недостатню кількість заявок подію було скасовано.

Через чотири роки на Паризьких іграх також не вистачало заявок[3]: Бельгія та Нідерланди знялись з турніру з крикету[4].

Їх вихід залишив лише Велику Британію та приймаючу країну, Францію[5].

Трохи випадковий характер турніру з крикету був відображення решти Олімпійських ігор 1900 року: події відбувалися протягом шести місяців з травня по жовтень і, як і самі Ігри, часто вважалися частиною Всесвітньої виставки, яка проходила у Парижі з 15 квітня по 12 листопада 1900 р[5].

Вибір команд[ред. | ред. код]

Жодна зі сторін не проходила національний відбір. Велику Британію, або Англію, як їх називали в рекламних афішах, представляли гастрольні клуби «Девон» і «Сомерсет Вандерс». Команда, створена Вільямом Донном у 1894 році для туру по острову Вайт, завершила п'ять інших турів перед поїздкою до Франції. «Вандерс» були сформовані в основному з гравців крикетного клубу «Касл Кері», п'ять з яких зіграли в матчі, а також включали чотирьох колишніх вихованців державної школи Бланделла в Девоні. Команду завершили гравці з околиць, які змогли піти від ділових та особистих зобов'язань протягом двотижневого періоду туру[3]. У журналі олімпійської історії Ян Бьюкенен описує, що обидві сторони «складалися з явно середніх гравців у крикет». У першокласний крикет грали лише два члени «Вондерерс» і жоден з французької. Монтегю Толлер грав шість разів за крикетний клуб округу Сомерсет, усі у 1897 році, в той час як Альфред Бауерман грав за Сомерсет один раз у 1900 році та знову в 1905 році[3].

Французька команда була офіційно сформована з усіх клубів-членів союзу французьких спортивних товариств. Декілька з цих клубів насправді мали команди з крикету, і тому в кінцевому підсумку команда була обрана лише з двох клубів: Union Club і Standard Athletic Club. Обидві сторони мали сильний англійський вплив, і більшість гравців, які виступали за Францію в Олімпійському матчі, були британцями. Атлетичний клуб Standard був створений десятьма роками раніше англійськими робітниками, які переїхали в країну, щоб допомогти будувати Ейфелеву вежу[3].

Події після матчу[ред. | ред. код]

«Девон» і «Сомерсет Вондерерс» зіграли ще два матчі під час свого туру по Франції, обидва одноденні, і виграли обидва[5].

Жодна з команд не усвідомлювала, що брала участь в Олімпійських іграх, оскільки цей матч був анонсований як частина всесвітньої виставки. Хоча МОК ніколи не вирішував, які змагання були «олімпійськими», а які ні[6], медалі, завойовані командами, пізніше були підвищені до золота для Великої Британії та срібла для Франції.

Заплановані змагання з крикету на літніх Олімпійських іграх 1904 року, що проходили в Сент-Луїсі, були скасовані в короткий термін через відсутність заявок та умов: відтоді цей вид спорту не був включений до Олімпійських ігор[5].

Медалісти[ред. | ред. код]

Дисципліна Золото Срібло
Крикет  «Девон» і «Сомерсет Вондерерс»
Велика Британія

Чарльз Бічкрофт (капітан)

Артур Біркетт

Альфред Бауерман

Джордж Баклі

Френсіс Берчел

Фредерік Крістіан

Гаррі Корнер

Фредерік Камінг

Уильям Донн

Альфред Паулеслєнд

Джон Саймс

Монтагу Толлер

 Союз французьких спортивних товариств
Змішана команда

Уильям Уоллес Андерсон

Уильям Аттріль

Джон Брейд

У. Браунінг

Роберт Орн

Тімоті Жордан

Артур Мак-Івой

Дуглас Робінсон

Ф. Роке

Альфред Шнейдо

Анрі Террі

Філліп Томалін (капітан)

Примітки[ред. | ред. код]

  1. IOC. Paris 1900 cricket men Results - Olympic cricket. Olympics.com (англ.). Архів оригіналу за 9 серпня 2021. Процитовано 25 жовтня 2021.
  2. IOC. Paris 1900 Cricket - Olympic Results by Discipline. Olympics.com (англ.). Архів оригіналу за 25 жовтня 2021. Процитовано 25 жовтня 2021.
  3. а б в г Buchanan, Ian (1993). Cricket at the 1900 Games (PDF). Journal of Olympic History. Архів оригіналу (PDF) за 14 червня 2012. Процитовано 25 жовтня 2021.
  4. Five sports you didn’t know were at the Olympics. BBC Bitesize (брит.). Архів оригіналу за 25 жовтня 2021. Процитовано 25 жовтня 2021.
  5. а б в г The ignorant Olympians. ESPNcricinfo (англ.). Архів оригіналу за 25 жовтня 2021. Процитовано 25 жовтня 2021.
  6. Lennartz, Karl (1995). II. Olympische Spiele 1900 in Paris Darstellung und Quellen. Kassel. ISBN 978-3-928562-20-1. OCLC 312348165.