Одногорбий верблюд

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Одногорбий верблюд
Camelus dromedarius in Singapore Zoo.JPG
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Metazoa)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Ссавці (Mammalia)
Ряд: Китопарнокопитні (Cetartiodactyla)
Родина: Верблюдові (Camelidae)
Рід: Верблюд (Camelus)
Вид: Одногорбий верблюд
Біноміальна назва
Camelus dromedarius
(Linnaeus, 1758)
Dromedary Range.png
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Camelus dromedarius
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 9838
Fossilworks: 104240 104240

Одногорбий верблюд або дромадер, дромедар (Camelus dromedarius) — вид ссавців родини верблюдових (Camelidae). Поширений в багатьох регіонах Азії і Африки як домашня тварина для перевезення вантажів або верхової їзди, проте його дикі популяції у наш час вимерли. Назва «дромедар» походить від грецького слова δρομάς, що означає «той, що біжить».

Їжа[ред.ред. код]

Дромадер - це жуйна тварина, яка задовольняється дуже скромною їжею. Він їсть рослини з дуже високим вмістом солі, що їх оминають інші травоїдні. Кормом для дромадерів стають навіть колючі гілки чагарників. У неволі дромадерів годують фініками, травою та зерном. Якщо корму не вистачає, ці тварини можуть їсть навіть рибу та м'ясо. Надлишок жиру дромадер відкладає про запас. Його горб - це запасник жиру. За величиною горба можна визначати стан здоров'я верблюда. Коли джерела їжі зникають, він може якийсь час жити за рахунок накопичених запасів.

Особливості[ред.ред. код]

Дромадер чудово пристосований до життя в екстремальних кліматичних умовах пустелі. Дромадер може жити в таких районах, де інші копитні не прожили б і декілька днів. Густі брови і довгі вії надійно захищають очі верблюда від сонця і піску. Дромадери, що мешкають у Сахарі, можуть навіть всю зиму обходитися без води, оскільки разом з сечею і калом виділяють незначну її кількість. Шкіра верблюдів стійка до висихання. Цікаво, що у них навіть при високій температурі повітря не відбувається посилене, як у інших тварин.

Розмноження[ред.ред. код]

Дромадери розмножуються у будь-яку пору року. Тічка у самок дромадера буває декілька разів на рік. Це збільшує шанси зачаття дитинчати. Самці під час гону дуже агресивні. Збуджений самець роздуває мішкоподібний відросток м'якого піднебіння, що нагадує велику червону кулю. Дромадери злучаються сидячи або лежачи на боці, що досить незвичайно для тварин таких розмірів. Зазвичай дитинчата народжуються у сезон дощів, коли навіть у пустельних районах немає нестачі їжі. Верблюдиця своє єдине дитинча народжує стоячи. У новонароджених м'яка і хвиляста шерсть. Як і дитинчата інших копитних тварин, верблюденята майже відразу можуть пересуватися. Приблизно через 3 години після народження вони вже бігають, але молоком матері харчуються протягом року.

Верблюд і людина[ред.ред. код]

Люди, які живуть у пустельних районах, багато в чому залежать від верблюдів. Впродовж тисяч років ці тварини віддано допомагають людям, вони перевозять вантажі, тягнуть плуг і доставляють на поля воду. Таким чином, верблюди беруть участь в збільшенні родючості й заселенні пустельних районів. Верблюди - це не тільки робоча сила. Тварини також дають людям майже все необхідне для життя: їжу, одяг і навіть захищають від несприятливих природних явищ. їхнє м'ясо дуже смачне, а багате на жири верблюже молоко вживають у їжу.

Чи вам відомо, що ..[ред.ред. код]

Верблюдів називають „кораблями пустелі", оскільки вони ходять, злегка погойдуючись, і ще тому, що верблюди є практично єдиним транспортним засобом у цих регіонах. Від інших ссавців верблюди відрізняються будовою кров'яних тілець: вони у них овальні. Верблюди плюються неперетравленим вмістом шлунку. Інколи верблюди можуть обпльовувати, наприклад, відвідувачів зоопарку. Верблюд відмінно пристосований до життя в посушливих районах і може довго обходитися без води. Але, коли п'є, за 10 хвилин здатний випити до 100 л рідини.

Місця проживання[ред.ред. код]

Вважається, що дромадери родом з Аравії. Нині одомашнені верблюди поширені від Північної Африки і Середньої Азії до Монголії. Дромадери живуть також в Австралії.

Збереження[ред.ред. код]

Як домашні тварини дромадери дуже численні, а в дикому стані вони, ймовірно, вже зникли. Популяції здичавілих верблюдів живуть тільки в Австралії.

Панда Це незавершена стаття з теріології.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.