Серафим Саровський

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Серафим годує ведмедя. Фрагмент літографії «Шлях до Сарова», 1903

Серафим Саровський (Прохір Мошнин, 19 липня 1758, Курськ — 2 січня 1833) — один з найшанованіших православних святих, чудотворець. Преподобний сам відбивав напади диявола, узявши на себе подвиг стовпництва, молився на камені із зведеними руками тисячу ночей.

Преподобний Серафим Саровський народився в Курську, в сім'ї купця. Семирічним хлопчиком впав з дзвіниці, але чудом залишився живий. Підлітком отримав зцілення від Курської ікони Божої Матері «Знамення». В юності паломником прибув у Київ поклонитися печерським святим.

У віці 18 років став послушником у Саровському монастирі. Шістнадцять років провів у пустині, з них три роки — у повному мовчанні. Випробував себе подвигом стовпництва: 1000 днів і ночей стояв на камені і невпинно молився.

Провівши 10 років в пустині, Преподобний, якому вже пішов сьомий десяток, почав приймати стражденних, розраджувати і зціляти їх. У деякі свята до нього приходило по декілька тисяч людей.

За свідченнями очевидців, преподобний мав дар слова «живого і щедрого», прозорливість незвичайну: читав думки, як книгу. Був завжди радісним. Лице його випромінювало чудесне світло, а під кінець життя було настільки осяйно-сліпучим, що «неможливо було дивитися на нього».

У 20-ті роки 20 ст. Саровську пустинь закрили, а мощі вивезли у невідомому напрямку. Тільки в 1991 році вони були виявлені у фондах музею, розміщеного в Казанському соборі Санкт-Петербурга.

Влітку того ж року хресним ходом мощі Преподобного повернули в Серафимо-Дівеєвський монастир.

Вшанування[ред.ред. код]

Орден Серафима Саровського
Білоруська монета

24 березня 2004 року Святійший Синод Російської Православної Церкви заснував орден преподобного Серафима Саровського, що має три степені.

28 листопада 2008 року Національний банк Білорусі випустив в обіг золоту пам'ятну монету номіналом 50 білоруських рублів «Преподобний Серафим Саровський».

Посилання[ред.ред. код]