Цзо чжуань

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Фрагмент з «Цзо чжуань»

Цзо чжуань (左传, «Коментар Цзо», інша назва «Чунь цю Цзо-ши чжуань» («Коментар пана Цзо до „Весни і Осені“), „Цзо-ши Чунь цю“ („Весни і осені“ пана Цзо») — історична пам'ятка, якиавходить в число основних канонів конфуціанства і інтегрована «школою канонів у давніх знаках» (гувеньцзін-сюе).

Авторство[ред.ред. код]

Згідно з «Хань шу», автором є Цзо Цюмін, історіограф держави Лу. В епоху Цін канонознавці вважали, що текст «Цзо чжуань» скоректовано Лю Сінем. За однією з сучасасних версій, текст складено у період Чжаньго за матеріалами літописів різних давньокитайських царств дійшла до нас редакція, що сходить до I ст. до н. е.

Зміст[ред.ред. код]

Традиція визнає «Цзо чжуань» коментарем до «Чунь цю» — канонізованого літопису держави Лу, складання якої приписується Конфуцію. Трактування і подробиці описуваних подій часто відмінні від тих, що представлені в інших коментарях до «Чунь цю» — «Ґулян чжуань» і «Ґун'ян чжуань», що також входять до складу «Тринадцяти канонів» («Шисань цзін») конфуціанської класики.

Текст складено у вигляді літопису, що охоплює події з 722 по 468 року до н. е. Містить головним чином опис історичних подій і діалоги історичних осіб, що розкривають світогляд, натурфілософські і релігійні уявлення, етичні погляди стародавніх конфуціанців. Є важливим джерелом з історії взаємин давньокитайських держав, їх культури і господарського життя. Матеріали «Цзо чжуань» дозволяють також судити про витоки та принципи застосування у стародавньому Китаї натурфілософських доктрин для обґрунтувань практичних рішень в політичних і соціально-економічних областях.

Джерела[ред.ред. код]

  • Legge J. The Chinese Classics. Vol. V. Pt I–II. Hong Kong, 1960.
  • Burton Watson: The Tso chuan: selections from China's oldest narrative history. New York: Columbia University Press; ISBN 0-231-06714-3