Cygnus (космічний корабель)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Cygnus
Artist Cygnus high.jpg
Cygnus на підльоті до МКС
Основні параметри
Повна назва Cygnus
Організація Orbital Sciences Corporation
Виготівник Thales Alenia Space & Orbital Sciences Corporation
Тип апарата Транспортний корабель
Штучний супутник Землі
Ракета-носій Antares
Космодром Воллопс
Технічні параметри
Маса 4200 кг
  • Розширена версія = 5500 кг
Розміри 3,66х3,07 м
  • Розширена версія = 4,86х3,07 м
Потужність 850 Вт
Джерела живлення Сонячні батареї

Cygnus — приватний транспортний космічний корабель постачання. Розробляється компанією Orbital Sciences Corporation у рамках програми «Комерційної орбітальної транспортування» (COTS). Призначений для доставки вантажів до Міжнародної космічної станції (МКС) після завершення програми «Спейс шаттл». Запуск буде здійснюватися за допомогою ракети-носія власної розробки Orbital — Antares.

Безпілотний космічний корабель постачання розробляється Orbital Sciences Corporation і Thales Alenia Space в рамках проекту НАСА «COTS». Корабель призначений для поставок на Міжнародну космічну станцію (МКС) вантажів після виведення космічних кораблів шатл з експлуатації. З серпня 2000 року безпілотні постачання МКС регулярно здійснювалися російськими кораблями «Прогрес», а також двома на рік запусками автоматиних транспортних кораблів ЄКА та JAXA. З кораблем Cygnus, NASA прагне збільшити свої партнерські відносини з вітчизняними комерційними космічними компаніями.

Передумови створення[ред.ред. код]

Термін експлуатації шатлів закінчився в липні 2011 року, а новий пілотований корабель, у зв'язку із закриттям програми «Сузір'я», у розпорядженні НАСА з'явиться ще не скоро. З цієї причини, доставку американських астронавтів на МКС, за домовленістю з Роскосмосом буде здійснювати Росія, а доставку вантажів — російський корабель «Прогрес» (регулярні безпілотні місії постачання МКС з серпня 2000 року), а також європейський автоматичний транспортний корабель ATV (один рейс кожні 13-15 місяців) і японський HTV. Таким чином, НАСА стає залежною від своїх партнерів за програмою МКС. У зв'язку з цим, керівництво НАСА ухвалило рішення про початок робіт за програмою «COTS». Суть програми полягає у створенні приватними компаніями недорогих засобів доставки вантажів на орбіту. У результаті проведеного конкурсного відбору НАСА уклало контракти на створення кораблів і ракет-носіїв для їх виведення на орбіту з компаніями Space Exploration Technologies Corporation (система Falcon 9/Dragon) і Orbital Sciences Corporation (Orbital) (система Antares/Cygnus). За допомогою кораблів Cygnus і Dragon, НАСА прагне знизити залежність від своїх міжнародних партнерів в обслуговуванні МКС.

У даний момент НАСА здійснює доставку вантажів на МКС за допомогою Dragon.

Технічні дані[ред.ред. код]

Зовні «Cygnus» схожий на розроблений ЄКА корабель ATV. Корабель складається з двох модулів циліндричної форми: відсіку корисного вантажу і обладнаного сонячними батареями приладно-агрегатного відсіку.

Є два типи вантажних модулів, які планується використовувати.

Конфігурації[ред.ред. код]

Standart[ред.ред. код]

Перший тип герметизований вантажний модуль на основі італійського побудованого багатоцільового модуля постачання. Ця версія, як очікується, матиме масу брутто 3500 кг, корисне навантаження масою 2000 кг і загальний об'єм під тиском 18,7 м³.

Enchanced[ред.ред. код]

Другий тип заснований на варіанті НАСА EXPRESS Racks. Цей варіант також буде маса брутто 3500 кг з очікуваною масою корисного навантаження 2700 кг, залежно від використаної конфігурації, і очікується, що загальний об'єм під тиском складатиме 26 м³. Космічний апарат буде зістиковуватися з Міжнародною космічною станцією, маневруючи близько до космічної станції, де маніпулятор Canadarm2 буде захоплювати космічний апаратат і пристиковувати його на парковочний вузол модуля Гармонія в аналогії з японським H-II Transfer Vehicle та Dragon. Вантажний модуль не забезпечує можливість повернення вантажів на землю, але модулі можуть бути завантажені застарілим обладнанням для знищення його при спуску, подібно російському кораблю «Прогрес».

Розглядається варіант корабля Cygnus з роботизованою рукою. Такий варіант космічного буксира підходить для підтримки Міжнародної космічної станції та інших космічних станцій і доставки палива та вантажів[1].

Перший запуск[ред.ред. код]

Вогневі відпрацювання корабля мають відбутися 26 лютого 2013 року.

Перший політ прототипу корабля запланований на Випробувальний політ: 12-19 березня 2013 року. В рамках програми Commercial Orbital Transportation System (COTS) (COTS demo) політ запланований на ранню середину червня 2013 року. Програма польоту передбачає зближення корабля з Міжнародною космічною станцією. У вантажному відсіку прототипу буде знаходитися символічна корисне навантаження. Але компанія-розробник має намір домагатися в NASA дозволу на проведення стиковки з МКС вже в ході першого випробувального польоту.

Перший штатний CRS політ запланований на вересень-жовтень 2013.

Missions[ред.ред. код]

Список включає в себе тільки заплановані на сьогодні місії. Усі місії в даний час планується запускати з стартового майданчика 0A Середньо-Атлантичного Регіонального космодрому.

Назва місії Дата запуску Конфігурація
Cygnus
Носій
виведення
Примітки
Orbital Sciences COTS Demo Flight 17 вересня 2013[2] Standard[3] Antares 110[3] Перша місія Cygnus, перша місія на зближення з МКС, перша місія до причалу МКС, другий запуск Antares
Orb CRS-1 8 грудня 2013[4] Standard[3] Antares 120[3] Перша вантажна місія Cygnus в рамках (CRS), перший Antares, що використовує двигун Castor 30B
Orb CRS-2 2013[3][5] Standard[3] Antares 120[3]
Orb CRS-3 2014[3] Standard[3] Antares 130[3] перший Antares, що використовує двигун Castor 30XL
Orb CRS-4 2014[3][5] Enhanced[3] Antares 130[3] Перша місія Cygnus в конфігурації Enhanced
Orb CRS-5 Enhanced[3] Antares 130[3]
Orb CRS-6 2015[5] Enhanced[3] Antares 130[3]
Orb CRS-7 Enhanced[3] Antares 130[3]
Orb CRS-8 2016[5] Enhanced[3] Antares 130[3]

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. http://forum.nasaspaceflight.com/index.php?topic=21179.0
  2. «Worldwide launch schedule». spaceflightnow.com. Архів оригіналу за 2013-07-13. Процитовано 2013-02-12. 
  3. а б в г д е ж и к л м н п р с т у ф х ц ш Bergin, Chris (2012-02-22). «Space industry giants Orbital upbeat ahead of Antares debut». NasaSpaceflight (not affiliated with NASA). Процитовано 29 March 2012. 
  4. «Antares home page». Orbital Sciences. July 2012. Архів оригіналу за 2012-06-18. Процитовано 2012-07-19. 
  5. а б в г «Cygnus Missions». Orbital Sciences. Процитовано 26 June 2012. 

Посилання[ред.ред. код]