Інуксук

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Інуксук (англ. Inuksuk; мн. інуксуїт; також поширений варіант інукшук, англ. Inukshuk) — кам'яна фігура в культурі інуїтів. У буквальному перекладі з інуктітуту слово «інуксук» означає «заміщаючий людину»[1][2].

Культурне значення інуксуку[ред. | ред. код]

Дослідники розрізняють від восьми до 24 видів інуксуїт[2]. Вони створюються в різних формах (зазвичай це окремий камінь або стопка каменів, покладених один на одного), різних розмірів (від 0,5 метра заввишки до 2 метрів в ширину[2]) і з різними цілями: для вказівки дороги, повідомлення про небезпеку, позначення шанованого місця (в тому числі і як пам'ятники померлим) або складу провізії[2], як помічники в полюванні на карібу. В останньому випадку стовпи-інуксукі, кожен з який складений з декількох брил, розставляються уздовж ліній, які сходяться уздовж шляхів міграції стад карібу. Передбачається, що карібу лякаються інуксуків і біг стада направляється таким чином до мисливської засідки[3]. Вершини стовпів інуїти увінчують пучками Кассіопеї чотиригранної (Cassiope tetragona), арктичного чагарнику, який імітує людське волосся.

Інуксуїт, які служать покажчиками напрямкк, зводяться на підвищеннях, щоб їх було видно над сніговими наносами[1]. Як пам'ятники виступають, зокрема, інуксуїт на острові Ілувірктук недалеко від Кейп-Дорсет — в цьому місці в 1940 році був кровопролитний бій між інуїтами з двох поселень, і в пам'ять про кожного з убитих був споруджений окремий інуксук. Меморіальні інуксуїт споруджені про полеглих солдатів-інуїтів в Кандагарі (Афганістан) і на пляжі Джуно в Нормандії[4]. Інуксуїт також приписуються містичні сили[2].

Інуксук, якому надано форму людського тіла, називають інунгуак (англ. Inunnguaq, «наслідує людині»). «Канадська енциклопедія» називає інунгуакі пізнім розвитком ідеї інуксуку, можливо, з'явилися вже після приходу в Північну Америку європейських китобоїв в XIX столітті[3].

Археологи припускають, що перші інуксуїт споруджувалися в Дорсетську епоху, під II тисячолітті до нової ери[2]. Після того, як інуксук створений, інуїтська традиція забороняє його руйнувати, і багато інуксукі регулярно оновлюються. Це дозволило численним інуксукам простояти з давнини до наших днів[3].

Інуксук в сучасній культурі[ред. | ред. код]

З середини XX століття маленькі моделі інуксуїт, зроблені з каміння, скріплених разом клеєм або дротом, являють собою один з популярних інуїтських сувенірів. В 1986 році гігантський інуксук був окрасою павільйону Північно-Західних територій на Всесвітній виставці в Ванкувері[1].

У 1999 році, зі створенням території Нунавут у складі Канади, зображення інуксуку було розміщено на її прапорі і гербі. Компанія «Кока-Кола» отримала дозвіл на використання зображення інуксуку на своїй продукції, так як це сприяло поширенню інформації про Нунавут[1]. У двох з 11 національних парків Нунавуту інуксуіт перебувають під охороною держави. Зокрема, з 1969 року охороняється велике скупчення інуксуїт в парку Енуксо-Пойнт на південному заході Баффінової Землі[2].

Інунгуак по імені Іланаак (в пер. З інуктітуте «Друг» або «Дружба») був обраний офіційним символом Олімпійських ігор 2010 року у Ванкувері[5]. Інуксук був також обраний талісманом Самітів Америк, регулярних самітів демократично обраних глав держав і урядів Західної півкулі[6].

Інуксук із Всесвітньої виставки 1986 року
Іланаак на горі Уїстлер, Олімпіада-2010

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б в г Graburn, Nelson. [1] // Érudit. — 2004. — No. 1. — P. 69-82.
  2. а б в г д е ж Heyes, Scott. [2] // Érudit. — 2 002. — No. 2. — P. 133-156.
  3. а б в інукшук в Канадській Енциклопедії (англ.)
  4. Hallendy (2009), pp. 54-56.
  5. Повідомлення про обрання: Introducing ILANAAQ: Vancouver +2010 Olympic Winter Games emblem celebrates Canada (en). Офіційний сайт Олімпіади-2010. April 23, 2005. Архів оригіналу за 2010-10-17. Процитовано 2010-12-08. 
    Іланаак як інунгуак: [http: //www.cbc.ca/canada/story/2005/04/26/Olympiclogo0426. html Vancouver Olympic emblem comes under fire] (en). CBC News. April 27, 2005. Архів оригіналу за 2007-02-11. Процитовано 2010-12-08. 
  6. Sixth Summit of the Americas: Colombia, 2012 (англ.)

Посилання[ред. | ред. код]