Історія держави Російської

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

«Історія держави Російської», рос. История государства Российского — багатотомний твір Миколи Карамзіна, що описує російську історію від часів скіфів і давніх слов'ян до правління Івана Грозного та Смутного часу. 12-томна праця вийшла друком у 1816-1829 роках. Цей твір відкрив історію Росії для широкої публіки.

Микола Карамзін почав писати «Історію держави Російської» у 1806 році, однак не закінчив через смерть у 1826 році. Результатом цієї двадцятирічної праці стало видання дванадцяти томів. Інші два історики — Сергій Соловйов та Василь Ключевський — лише розширили, поглибили й удосконалили раніше написане. В їхніх історичних працях не знайдено жодного заперечення основоположних віх історії Росії у трактуванні Миколи Карамзіна[1].

Критика[ред.ред. код]

Володимир Білінський у роботі «Країна Моксель, або Московія» стверджує, що такі відомі історики Російської імперії, як М. М. Карамзін, В. Д. Соловйов, В. Й. Ключевський створили міфологію великоросійської держави. Він зокрема заперечує слов'янське походження росіян, тверждення про те, що Ростово-Суздальсько-Рязанська земля входила до складу Великого Київського князівства, про заснування Москви князем Юрієм Долгоруким в 1147 році, про те, що князь Олександр Невський народився у 1220 і брав участь у битві на річці Неві зі шведами в 1240 році, з німцями й естами в 1242 році на Чудському озері[1].

Примітки[ред.ред. код]

  1. а б Про що мовчать «байкарі» російської історії / газета «День», № 200-201, п'ятниця, 4 листопада 2011, сторінка 23