Абхіманью

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Абгіманью (санскр. अभिमन्यु, «лютий») — герой давньоіндійського епосу «Магабгарата», син Арджуни та сестри Крішни по батькові Субхадри. Вважається, що Абгіманью був частковим втіленням Чандри.

Кам'яний барельєф, що зображує, як Абхіманью проникає в чакравьюху.

Будучи ще в утробі своєї матері, Абгіманью особисто від Крішни навчився як проникнути у військову формацію чакравьюху, що вважалося практично неможливим. Крішна пояснював Субхадре способи входу і виходу з різних військових формацій. У тому числі, Крішна докладно розповів про проникнення в чакравьюху під час битви. Коли Крішна зібрався було продовжити, і пояснити способи виходу з неї, Субхадра заснула. Таким чином, Абхіманью так ніколи і не дізнався цієї важливої ​​військової таємниці.

Абгіманью провів своє дитинство в Двараке, де його навчанням, під наглядом Крішни, займався син Крішни Прадьюмна і великий витязь Арджуна. Коли Абхіманью підріс, Арджуна влаштував весілля свого сина з Уттар, дочкою царя Вірати. Таким чином, Арджуна уклав союз Пандавов з Вірати перед насувалася битвою на Курукшетрі. Останній рік з тринадцяти років свого вигнання, Пандави прожили інкогніто в царстві Вірати Матс.

Будучи онуком бога Індри, Абхіманью був сильним і мужнім воїном, рівним по потужності своєму батькові Арджуні. Його побоювалися навіть такі великі воїни, як Дрона, Карна, Дурьодхана і Душасана. Абхіманью відрізнявся надзвичайною мужністю і самовідданої відданістю своєму батькові і своїм дядькам. У ході Битви на Курукшетрі Абхіманью вбив таких воїнів, як сина Дурьодхана і Бріхадбали Лакшмана, царя Кошали з династії Ікшваку.

Зображення чатравьюхі як лабіринту.

На 13-й день битви, Каурави кинули виклик Пандавам, запропонувавши їм зломити військову формацію чакравьюху. Крішна і Арджуна знали як зробити це, і Пандави прийняли виклик. Однак, в цей день Крішна і Арджуна билися на іншому фронті. У Пандавов не залишилося іншого виходу, як використовувати юного воїна Абхіманью, який знав лише як проникнути в чакравьюху, але не знав як вийти з неї. Абхіманью пояснив це Юдхіштхіра, але цар Пандавов наполягав на участі юного героя в прориві рядів Кауравов, обіцяючи, що військо Пандавов допоможе Абхіманью повернутися з небезпечного рейду.

Використовуючи свої знання, Абхіманью зміг успішно проникнути в чакравьюху. Пандави та їх соратники спробували піти за ним, але були зупинені Джаядратхой, що володів благословенням від Шиви, що дозволяла йому утримувати всіх Пандавов крім Арджуни протягом одного дня. Таким чином, Абхіманью, за наказом свого дядька, опинився в поодинці перед всією армією Кауравов. Тут можна угледіти характерний для династичних сказань конфлікт коронованого дядька з могутнім племінником, який може представляти загрозу влади монарха. Цей сюжет може бути присутнім у формі відкритої ворожнечі (король Артур/Мордред, король Марк / Трістан) або, як у випадку Абхіманью, в прихованому вигляді: Карл Великий залишає свого племінника Роланда в невеликому ар'єргардної загоні, де той гине в нерівній битві з величезною армією маврів («Пісня про Роланда»). Абхіманью наказав своєму колісничими направити колісницю до Дронь. Колісничі, побоюючись за долю Абхіманью, закликав його подумати двічі, сказавши, що Абхіманью, що виріс у розкоші й комфорті палацу, був не рівня могутньому Дронь. Посміявшись у відповідь, Абхіманью заявив, що готовий битися з Індрою і навіть із самим Шивою, якого шанує весь світ, і що вся армія Кауравов не могла зрівнятися з ним по силі. У подальшій потім битві, Абхіманью знищив безліч як простих воїнів, так і великих героїв, ударами палиці повергаючи коней і величезних слонів. Карна отримав поранення і втік від нього, Душасана знепритомнів і був винесений з поле битви. Коли в поєдинку з Абхіманью загинув син Дурьодхана Лакшмана, розлючений Дурьодхана послав проти Абхіманью всю армію Кауравов. Після того, як всі спроби Карни пронизати обладунки Абхіманью не увінчалися успіхом, Карна розсік цибулю Абхіманью своїми стрілами, Дрона відсік руків'я його меча, а Карна стрілами розбив його щит. Втративши всієї зброї, колісниці і коней, Абхіманью продовжував битися колесом. Коли колесо також було посічене зброєю противників, син Духшасани вбив Абхіманью ударом палиці по верхівці. Говориться, що після смерті Абхіманью воюючі сторони перестали слідувати правилам війни, що призвело до смерті всіх Кауравов.

Посилання[ред. | ред. код]