Конструктор (професія)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search

Констру́ктор — людина (особа), здебільшого («як правило») — інженер, що у результаті процесу конструювання створює проект певного об'єкта техніки. Створюваний конструктором (у взаємодії з іншими конструкторами, оскільки майже завжди це є колективний процес) проект (найчастіше це комплект креслень та іншої технічної документації) повинен забезпечувати можливість виготовлення (спорудження) необхідного об'єкта.

Етимологія[ред.ред. код]

Термін запозичено (вочевидячки в часи «індустріалізації») через російську мову (рос. конструктор) з німецької — Konstrukteur[de], причому без істотної зміни тлумачення (див. етимологію терміну конструювання).

Практика застосування терміну[ред.ред. код]

Практика широкого застосування терміну «конструктор» в Україні успадкована з часів СРСР, де цей термін набув надзвичайно широкого застосування в тому числі як офіційна назва посади, наприклад, «інженер-конструктор», «Генеральний конструктор» тощо.

Загалом вбачаються такі причини застосування терміну «конструктор»:

  1. доцільність (дехто вважав і вважає — необхідність) означення (спеціальним терміном) тих інженерів, що спеціалізуються саме на проектуванні і саме на проектуванні технічних об'єктів та систем на відміну від тих, що:
    • займаються проектуванням різного роду споруд (будинки, мости тощо), а таких було більшість серед інженерів дореволюційної Російської імперії; зараз таких фахівців називають архітекторами;
    • спеціалізуються на експлуатації складної техніки чи організації (керівництві) виробництва (а такі складали більшість серед інженерів «у часи СРСР»);
  2. політичні мотиви відокремити (застосуванням спеціального терміну) «червоних» (вихованих уже за Радянської влади) спеціалістів від інженерів, що отримали освіту до Жовтневої революції, відтак є «старими спеціалістами», що заслуговують на значно менший рівень довіри.

Так чи інакше згідно з усталеною практикою набула досить широкого розповсюдження така точка зору, що конструктори є інтелектуальною елітою серед інженерів, адже вони створюють нові зразки техніки, що потребує інших (прибічники цієї точки зору вважають — більших) інтеллектуальних здатностей порівняно з тими інженерами, які займаються випробуванням чи експлуатацією техніки (аж до снобізму на кшталт „випробувач — то конструктор-нездара, або конструктор, що занадто старий для «творчої роботи»“).

Видатні українські конструктори[ред.ред. код]

Видатні світові конструктори[ред.ред. код]

Суміжні професії[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]