Агатоклея

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Агатоклея
Agathokleia portrait.jpg
Народилася невідомо
Гандхара
Померла бл. 120 до н. е.
Гандхара
Діяльність політик
Титул цариця і регентша
Посада регент
Термін 130-120 роки до н.е.
Попередник Менандр I
Наступник Стратон I
У шлюбі з Менандр I
Діти 1 син

Агатоклея Теотропа (Богиньоподібна) (*Ἀγαθόκλεια Θεότροπος, д/н — бл. 120 до н. е.) — регент Індо-Грецького царства у 130 до н. е.125 до н. е. роках. Вважається першою правителькою елліністичного світу, особливо в азійських державах.

Життєпис[ред. | ред. код]

Стосовно походження Агатоклеї (Агафоклеї) є різні версії: можливо, була донькою або онукою греко-бактрійського царя Агафокла I, або родичкою індо-грецького царя Менандра I. Тривалий час існувала теорія, що Агатоклея була дружиною останнього, а потім правителькою у 130—120 роках до н. е. за свого малолітнього сина Стратона I. Втім, нині теорія оскаржується, час її володарювання відносять до 110—100 років до н. е. Область панування охоплювала Гандхару, а Паропамісади і Арахозію було втрачено на користь Зоїла I.

Водночас вважається, що вона була дружиною Менандра I, оскільки є згадки про сина останнього Стратона. Таке саме ім'я носив син Аготоклеї. Але серед індо-грецьких царів було троє володарів з цим ім'ям. Тому тривають суперечки серед дослідників стосовно періоду панування Агатоклеї.

Відома насамперед за своїми срібляними та бронзовими монетами, на яких Агатоклею зображено на кшталт богині Афіни. Звідси походить її почесне прізвисько Теотропа.

Після смерті Агатоклеї владу остаточно перейняв її син Стратон I.

Джерела[ред. | ред. код]

  • W. W. Tarn. The Greeks in Bactria and India. Third Edition. Cambridge: University Press, 1966.
  • O. Bopearachchi, Monnaies gréco-bactriennes et indo-grecques, Catalogue raisonné, Bibliothèque Nationale, Paris, 1991, p.453