Адам Рендер

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Адам Рендер (нім. Adam Render, інколи пишуть як Рендерс; 18221881) — німецько-американський мисливець, розвідник і торговець. Адам Рендер — перша біла людини, який побачив древнє місто Великого Зімбабве. Він випадково натрапив на руїни міста під час полювання на велику дичину в 1867 році. Адам Рендер керував мандрівником і географом Карлом Маухом протягом його першої археологічної експедиції на місто Великого Зімбабве у 1871 році, під час якої Рендер виявив доісторичні золоті копальні в регіоні.

Біографія[ред.ред. код]

Рендер народився у Німеччині в 1822 році, жив у Сполучених Штатах з раннього дитинства і приблизнодо 1842, поки не емігрував до Натал, що у Південній Африці. Він приєднався до англо-бурських вуртрекерів і воював з ними проти англійців в битві при Бумплаці в 1848 році. У тому ж році Рендер оселився в Жоутпансберзі на північному сході Трансваалю. Він одружився на Елсі — дочці Андріса Преториуса, і полювали та торгуються на обох сторонах річки Лімпопо. Під час одного з полювань на велику дичину на північ від річки в 1867 році, він випадково натрапив на руїни Великого Зімбабве, стародавнє місто-фортеця, яка була занедбана протягом століть; науковий консенсус називає його першою білою людиною, що побачити це місце . Рендер покинув дружину і дітей у 1868 році, після декількох сварок він переїхав на північ від Лімпопо і «помер», проживши решту свого життя на південному сході Великого Зімбабве з дочкою місцевого вождя. Він, мабуть, робив певні зусилля, щоб повідомити про своє відкриття Великого Зімбабве іншим жителям Заходу. Продовжуючи неофіційно досліджувати регіон, він знайшов декілька древніх копалень золота[1][2].

У 1871 році Рендер приймає гостя — німецького мандрівника і географа Карла Маух, який чув про Велику Зімбабве і прибув з надією зробити перший археологічний кабінет. Маух залишався з Рендером протягом дев'яти місяців, роблячи ряд навчальних екскурсій до руїн протягом цього часу. На відміну від Рендера, Маух відправив кольористі описи місцевості до зарубіжної преси, стверджуючи, що ця місцевість була точною копією храму Соломона, а також стверджував, що він знайшов землю Офір, яку описану в Біблії. Маух був першим, хто повідомив про Велику Зімбабве заходу, і отримав кредит для його пошуку. Рендер помер в безвісті в 1881 році.

Великий Зімбабве з 1986 року внесений до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Примітки[ред.ред. код]

  1. Potgieter, D J, ред. (1973). Standard Encyclopaedia of Southern Africa. Volume 9. Cape Town: NASOU. с. 287. OCLC 320549661. 
  2. Rosenthal, Eric (1966). Southern African Dictionary of National Biography. London: Frederick Warne. с. 308. OCLC 390499.