Адріан Комнін

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Адріан Комнін
Ἁδριανὸς Κομνηνός
Народився 1060/1062
Помер бл. 1105
Підданство Візантійська імперія
Національність грек
Діяльність офіцер
Учасник Byzantine–Norman Warsd
Титул протосебаст
Посада доместік схол Заходу
Термін 1086—1105 роки
Конфесія православ'я
Рід Комніни
Батько Іоанн Комнін
Мати Анна Далассена
Брати, сестри Ісаак Комнін, Олексій I Комнін, Мануїл Комнін, Никифор Комнін, Theodora Komnened, Maria Komnened і Eudokia Komnened
У шлюбі з Зоя Дукена
Діти 1 син і 2 доньки

Адріан Комнін (бл. 1062 — бл. 1105) — державний та військовий діяч Візантійської імперії.

Життєпис

[ред. | ред. код]

Походив зі знатного роду Комнінів. Четвертий син Іоанна Комніна, доместіка схол Заходу, та Анни Далассени. Народився між 1060 та 1062 роками. Здобув блискучу освіту. У 1081 році після сходження його брата Олексія на імператорський трон отримав титул протосебаста. Оженився на доньці колишнього імператора Костянтина X.

У 1082—1083 роках брав участь у військових кампаніх в Епірі та Фессалії, де відзачився у битвах проти італійських норманів на чолі із Робертом Гвіскаром та його сином Боемундом Тарентським. В нагороду у 1084 році отримав пожиттєво доходи від області Кассандра на півострові Халкідіка.

У 1086 році після загибелі Григорія Пакуріана у битві з печенігами призначається доместіком схол Заходу. Спочатку успішно діяв проти печенігів на чолі із ханом Челгу. У серпні 1087 року в битві при Дрістрі керував центром візантійського війська. Втім, печеніги завдали візантійцям нищівної поразки, а Адріан ледве врятувався. 1091 році брав участь у новій військовій кампанії проти печенігів, перед битвою на пагорбі Левуніон йому було доручено захищати лівий берег річки Маріца у новозбудованого мосту. Втім, у битві при Левуніоні особливо не відзначився.

Взимку 1092—1093 років ініціював судовий розгляд в Фессалоніках, звинувативши небожа Іоанна, себастократор Ісааком Комніном у змові проти імператора. Після того як Іоанна було виправдано, себастократор погрожував своєму братові Адріану, що вискубе його бороду.

1094 році брав участь у змові проти брата-імператора Олексія I спільно з Никифором Діогеном, але згодом сам викрив останнього, видавши це за спеціальну операцію з виявлення змови. Тому Адріан Комнін зумів зберегти свої посади. Того ж року на посаді великого доместика брав участь у церковному суді в Великому Влахернському соборі, де було засуджено вчення Льва Халкідонського.

Помер 19 квітня 1105 року, хоча деякі дослідники вважають, що Адріан Комнін був живий ще у 1118 році.

Роидна

[ред. | ред. код]

Дружина — Зоя, донька Костянтина X Дуки, візантійського імператора.

Діти:

  • Олексій
  • донька
  • донька

Джерела

[ред. | ред. код]
  • Polemis, Demetrios I. (1968). The Doukai: A Contribution to Byzantine Prosopography. London: The Athlone Press.
  • Skoulatos, Basile (1980). Les personnages byzantins de l'Alexiade: Analyse prosopographique et synthèse. Louvain-la-Neuve: Nauwelaerts.
  • Βάρζος, Κωνσταντίνος (1984). Η Γενεαλογία των Κομνηνών. A. Θεσσαλονίκη: Κέντρο Βυζαντινών Μελετών, ΑΠΘ.
  • Elisabeth Malamut, Alexis Ier Comnène, Paris, Ellipses, 2007 (ISBN 978-272-983-310-7)
  • Jordanov, I. Corpus of Byzantine Seals from Bulgaria. Vol. 2. Seals with Family Names/ I. Jordanov. – Sofia : Bulgarian academy of sciences : Archaeological institute with museum, 2006. – 546 p.